Shefi i bandës së drogës një shqiptar, ja roli i 14 anëtarëve dhe ‘xhaxhait’

217
Policia Italiane ka shkatërruar një organizatë që shpërndante drogë në Bolzano të Italisë.
Koka e bandës së drogës ishte 24-vjeçari shqiptar Fatmir Muhaj, i cili një vit më parë ishte arrestuar pasi goditi me gotë në kokë një polic italian, por u la në arrest shtëpie, shkruan suedtirolnews.it
Kësaj radhe, autoritetet kishin rënë në gjurmët e tij, si personi që furnizonte me marijuanë, hashash dhe kokainë tregun e Bolzanos. Edhe pse në moshë të re, ai është identifikuar si drejtuesi i një bande droge në këtë zonë. Organizata kriminale ishte e mireorganizuar dhe rolet ishin të përcaktuara. Numri dy i bandës është një tjetër shqiptar, Ilir Nurja 41 vjeç i cilësuar si “xhaxhai”.
Anëtarët e këtij rrjeti e grumbullonin drogën në një apartament, që ishte në përdorim nga një tjetër shqiptar, i quajtur Ergyst Dalipi 24 vjeç. Edhe ky i fundit është arrestuar. Autoritetet italiane thonë gjithashtu se Fatmir Muhaj kishte përfshirë në bandën e tij edhe të dashurën italiane, Giulia Dibello 41 vjeç. Ndaj saj gjykata ka vendosur arrest shtëpie.

24 vjec
Pas hekurave:
Fatmir Muhaj 24-vjeç nga Shqipëria
Ilir Nurja 41-vjeç nga Shqipëria
Aris Dallaku-27 vjeç nga Shqipëria
Të arrestuar:
David Drenova 20 vjeç nga Shqipëria
Julians Kellciu 20 vjeç nga Shqipëria
Ergyst Dalipi 24-vjeç nga Shqipëria
Patrik Oronzo Scisco, 19-vjeç nga Barletta
Ali Aftab Khan 24 vjeç nga Pakistani
Malik Fazal Safi 29 vjeç nga Afganistan
Arrest shtëpie:
Giulia Dibello 41 vjeç nga Italia
Bolzano Manuel Amorelli 37-vjeç
Lucia Platter e Bolzanos 33 vjeç
Giulia Dibello 33 vjeç nga Barletta
Alban Geca 21 vjeç nga Shqipëria