Arrestohen dy persona në Vlorë, mbas kontrollit të policisë iu gjendën…

284

Është finalizuar opercioni policor “Stroke”, në Vlorë, ku ka rënë në pranga një shtetas i shpallur në kërkim dhe një tjetër për armëmbajtje pa leje.

Nga burmiet e policsë bëhët me dje se është arrstuar Rigert Memaj, 29 vjeç, banues në Vlorë, i shpallur në kërkim. Mbi shteasin rëndon akuza ”Kultivimi bimëve narkotike”.

Gjithashtu është bërë e mundur arrestimi  në flagrancë i shetasit, Elton Gërdhuqi, 38 vjeç, lindur në Vlorë, banues në Sarandë.

Mësohet se shtetasi i mësipërm qarkullonte në qytet me një mjet tip ”Jaguar”, në të cilin posedonte një armë zjarri pistoletë pa leje.

Nga burimete e policisë bëhët me dije se është sekuestruar një armë zjarri pistoletë dhe një automjet tip ‘Jaguar’.

Materialet hetimore i kanë kaluar  referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprat penale ”Kultivimi bimëve narkotike” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”, parashikuar nga nenet 284 dhe 278 të Kodit Penal.