Suplementi Pena Shqiptare/ Ismail Kadare: Tirana në dimër

110
Sigal

 

1

Fryn erë e dimrit, fishkëllen si bishë
që nga Gjykatë e Lartë në Parlament.
Tirana gdhin, aq pabesisht e hijshme,
sa s’di ç’ta marrësh, delir apo qytet.

Zgjohet sërish, me atë emër të tmerrshëm,
që një mijë vite rreh ta heqë më kot.
Vërtiten gjethet dantealigershëm,
si shpirtra që nuk patën trupa dot.

Përballë tyre, zyrtarë të pashpirt,
në varg veturash rendin, s’dihet ku.
E verbër si të tjerat ngjan kjo ditë
ngaqë askush s’beson askënd, askund.

2
Në një mëngjes të tillë ç’të bësh më mirë,
se sa të shkosh në klubin “Davidoff”?
Të zësh një kënd m’u te qelqnajë e ngrirë
dhe mendjen mundësisht ta çosh në off.

Në kafene ka për çdo punë një qasje
të tillë, që kurrkënd nuk e gjen dot.
Për tri mijë euro porosit një vrasje,
për katër mijë, titullin vikont.

Për gjithçka flitet, pronat, asgjëkundi,
Çmimin Nobel a një veturë të re!
Për zgjedhjet dhe dekretet krejt të fundit
të zotit president me emër hebre.

Flitet për mllefe, për kupën që u mbush,
për Jezu Krishtin a ndjesën fill pas kobit.
Në njërën nga tryezat shpall dikush
një skicë të re të historisë së kombit.

Pas tij, kur etërit tanë një vjeshtë dolën për pre,
një shkabë rrëmbyen në trojet e mëdha.
Më lehtë u merrje shpirtin se atë shpend,
ndaj bota u lodh e shkabën ua la.

Krenarë që Romën e Bizantin zhvatën.
Jo një kasolle vllahu në Ballkan,
e vunë në flamur të tyre shkabën
dhe bij të saj u shpallën anembanë.

Kështu në kafene kjo punë merr qasje
me “kundra” e “pro” të bujshme, natyrisht.
Okej, për tri mijë euro, thotë vrasësi,
për dukën dhe dukeshën bashkë, dyfish.
3
Mesdita ia beh, si grua e dehur tapë.
Temperatura e dollari zbresin prap.
Po shqyhen celularët: okej, shkërdhatë,
rrofsh, je yll bote, e tung, e top, e ****.

A shqip është kjo llahtarë apo dreqnisht?
Për gjithçka flitet, heshtet për gjithçka.
Ja të dy palët, xhelatë, viktima e ish,
kujtime shkruajnë netëve me mllefe të mëdha.

Po ç’është ky popull që në gropë i shtrirë
kujton aq krenarisht se është në majë?
Dhe kur përkunër, nga gropa del i lire:
Jam i rrëzuar! Klith me thirravaj?

Një makth i dalë nga një gjumë i marrë,
më i zbërthyeshëm se ky komb do të qe.
Ca trumba zogjsh me curle e celularë
që nëpër mjegull klithin, nëpër re.

4
Pse gjethet befas prarim kurore marrin,
tek shtrohen si qilim mbi bulevard?
Kambana e katedrales së Shën Palit
trishtueshëm bie si me peng e aht.

Ç’nuk pjell ky vend, horra, shenjtorë e tmerr,
zonja Makbeth e pranga e perla e hekura.
Dhe ja tani njëra pas tjetrës nxjerr
dy mbretëresha, që të dyja të vdekura.

Nuk qenë robina jo, rrëmbyer vonë,
pas dokeve kreshnike a në pritë.
Kanë ardhur vetë, ndonëse qenë në fron
e para veç një vit, e dyta asnjë ditë.

Dhe katedralja i përcjell me vaj
dy mjellmat e gabuara, të mekura.
Ato që s’erdhën për kurorë, veç për varr,
të brishtat zonja, mbretëreshat e vdekura.
5
Në klubin “Davidoff” qelqnajë e ngrirë
dremitje dite sjell s’di se nga ku.
Një si madonë e lodhur më është përhirë,
që italishtja gjuhë mund t’ishte gjithashtu.

Lehonë e zbehtë pas lindjes së kaltëreme,
në të njëmijtin e treqindin vit!
Më shumë se Krishti madonën, kjo poemë
e lodhi ndoshta gjuhën italisht.

O këto pamje i njoh dhe nuk i njoh…
Këto tri kate, rradhët, ashensorët,
ku hypin, zdrypin, klithin obobo,
rrufjanët, mëkatarët dhe mizorët.

Të gjithë janë aty, rrahin më kot
të ndërrojnë katet, por katet s’ndërrohen kurrë.
Të zes, në mjegull shtyhen sindozot,
ish-korbat e së zezës diktaturë.

Nga bie dalja? Ku ndodhet Purgatori?
Nga pyetjet sheshi gumëzhin si zgjoi.
Shkodran je ti? Ç’plenum i zi të polli?
Më ngriti i dyti, i gjashti më rrëzoi.

Një zë gjëmon: këndej plenumi i katërt,
Piktorët andej, i pesti rreth u mbush.
Shkrimtar spiun je ti? Rend te i shtati.
Në s’do të digjesh te i teti shkrumb.

Rendni, fatzinj, mëshirë për ju nuk ka,
ashtu siç ju nuk patët për askënd.
S’ka vend ndërkaq te Tmerret e Mëdha,
as te Politbyroja nuk ka vend.

Me ngut po shtohet një Gropë e Hon i Ri,
Bri Lugjezezës një tjetër Lugjezezë.
I nënti rreth po mbushet, dhe ai.
S’ka mbetur veç një vend për Zonjën e Zezë.

6
Në kafene ka rënë njëfarë qetësimi.
Shpirti pushim kërkon, e ndoshta mall.
Anëdete blu, plazhe të shkreta dimri,
hotele ku nuk mbërrin i ftohti i madh.
Një grua e mjegullt, shfaqur te qelqnaja
m’u duk se më kujtonte një premtim.
Vdekja s’më la, atë premtim të mbaja,
i thashë më në fund plot pikëllim.

Ajo më pa habitshëm që pas qelqit:
Nuk të marr vesh, kjo gjuhë më bën ujem.
Në qoftë se ti, siç thua, je i vdekur,
atëhere mua ç’më mbetet që të jem?

S’e di, i thashë, me habi të ftohtë,
tek shpirti prapë me pikëllim m’u mbush.
Dikush nga ne të dy s’është më në botë,
po cili a cila, këtë s’e di askush.

Një copë herë me shenja morëm e dhamë.
S’kuptoheshim, veç kishim mall e mund!
Gjersa ajo u tret te qelqi i madh
dhe unë mbeta shkret në kundaskund.

7
Mbrëmja po bie. Tirana rrotull bllokut
nis të stoliset për ballo a për orgji.
Një foshnje e rastit, e paligjshme e Nju-Jorkut,
një ëndërr xhuxhe a shkërbim i tij.

Në borxhe e gjyqe rrokaqiejt vërtitin,
drita dhe bare rrotulluese lart.
Poshtë tyre, luanesha të përgjumura në pritë,
“Amerikan”, “Raiffeisen” e “Credin’s Bank”.

Por, s’do t’ia dijë askush për borxhe a gjyq,
të dehur qejfit krejt a marrja e hakut.
I gjatë, si natë e ankthshme n’udhëkryq
shfaqet mes brymës kryebashkiaku.

Kull e Sahatit po tregon një orë,
që ndoshta kundërshtohet si çdo gjë.
Në sallat e muzeut të fundit vizitorë
ja muzgu si në kurth befas i zë.

8
Kështu në një fund dite ajo m’u shfaq
fantazmë e kombit si e Hamletit mbret.
Kish ndryshk e gjak mbi parzëm e et për shpagë
dhe kumt të frikshëm kish në sytë e vet.

Unë ia besova fjalët, kumtin, ahtet.
Gjithmonë ka një fantazmë, që lyp diçka prej nesh…
Pastaj ajo kërkoi atë që s’lypet artin,
tek fjala “popull” tundtte si rrebesh.

Të falem për ç’më dhe, veç mos me lyp ti mos,
një borxh që nuk ta kam. Të kërkoj ndjesë
që dot s’të mbrojta, s’të mbrojta e sidomos,
prej vehtes tënde, armikut tënd të tmerrshëm.

Ti rrugën tënde ke në këtë botë të ftohtë.
Shkrimtari do a s’do ka rrugën e vet.
Të mbroftë Zoti, a marrëzia të mbroftë.
Tjetër hyjni unë kam. Pra mirëmbetsh!

S’ka “mirëmbetsh!” fantazma klithi.
Ti s’ndahesh dot, mbi tokë apo nën tokë!
N’u ngritshim, të dy do çajmë retë,
në rënçim në humnerë, do biem tok.

Klithmën e saj kaq kohë pata në vesh:
herë si rënkim, si urdhër a si vaj,
kërkonte që gjithkund ta mbarte si peshë,
porsi Ankizin at, mbi shpinë ta mbaj.

Të gjithëve kjo klithmë na ndjek si nëpër gjumë.
I vogël është planeti sigurisht,
si një shtëpi e ngushtë, ku në bodrum
dikush klith: ”ndihmë!” dhe ti, s’di si ta ndiesh.

Mesnata shkon Tirana dot nuk fle.
Po flet përçart si shpirt, që kërkon ndihmë.
Një metropol me kryet krejt në re,
kryeqytet me emrin krejt enigmë.

Në ç’makthe e gjete, c’kumt aty ke ndryrë?
Ç’urdhër ke fshehur, kë do trembësh me të?
Fryn erë e dimrit, si ulkonjë e ngrirë,
ajo që s’jep përgjigje për asgjë.