Shqipëria me sytë nga Euro 2024, stadiumet ku do të zhvillohen finalet e Europianit

21
Sigal

Shqipëria arriti objektivin për t’u kualifikuar në Euro 2024, në një grup mjaft të vështirë. Kuqezinjtë grumbulluan 15 pikë, në një fushatë eliminatoresh që u mbyll mbrëmë në “Air Albania” ndaj Ishujve Faroe. Europiani do të mbahet verën e ardhshme, në Gjermani. Le t’i hedhim një sy stadiumeve ku do të mbahen të gjitha ndeshjet e kompeticionit më të rëndësishëm për shtete në Europë.

Olympiastadion, në Berlin, është stadiumi më i madh që do presë finalet e Europianit. Sa i takon shfirave të sakta, ka një kapacitet prej 70 mijë vendesh.

Më pas, vjen Munich Football Arena me 67 mijë vende, ndërsa vlen të përmendet edhe stadiumi i Dortmundit me 66 mijë vende. Gjithashtu, takime do të luhen edhe në Koln, Dusseldorf, Hamburg, Leipzig apo Gelsenkrichen.

Siguria e zhvillimit të kompeticionit pritet të jetë në maksimum dhe do ketë një plan paraprak disa muaj para fillimit.  Shorti i Euro 2024 do të mbahet me datën 2 dhjetor, në orët e pasdite.

Shqipëria me sytë nga Euro 2024, stadiumet ku do të zhvillohen