Shpendi Kumbarçe: “Korabi”, skuadër e ndërtuar për t’u ngjitur në Superiore

14
Sigal

KATEGORIA E PARË/ Flet për “Telegraf” trajneri i skuadrës dibrane, Shpendi Kumbarçe, i kënaqur me renditjen

Agron Kaja

“Futbolli ka ulje e ngritje dhe të papritura, ndaj dhe ne i shohim rivalë të gjithë ekipet. Korabi ka disa vite që është një nga skuadrat e ndërtuar për t’u ngjitur në Superiore, dhe këtë vit jemi në rrugën e duhur.”

Skuadra e Korabit i mbylli dy fazat e para të kampionatit të Kategorisë së Parë 2023-2024 me një renditje në vendet e kreut në tabelë. Këtë paraqitje, kjo skuadër e ka patur në vazhdimësi në tre-katër sezonet e fundit, madje është ndeshur në dy raste edhe me skuadra të Superiores për t’u ngjitur në këtë kategori. Edhe në këtë sezon, dibranët renditen në grupin e katër skuadrave që do ndeshen mes tyre në Play-off, për të përcaktuar skuadrën që më pas ndeshet me skuadrën e vendit të 8-të të Superiores, për t’u ngjitur në atë kategori. Për formën që po kalon skuadra, dhe për problematikat që ajo ka ndeshur në këtë rrugëtim 23 javor, trajneri Shpendi Kumbarçe tregoi për gazetën “Telegraf” se është një skuadër e riorganizuar mirë, ku ka alternime të brezave të lojtarëve. “Duke ju referuar mënyrës se si e nisëm fazën përgatitore dhe probleatikave që na dolën, fillimisht kishim një ngërç që po na mbante në fundin e renditjes. Por më pas u organizuam, edhe pse bëmë një nisje të vështirë, kryesisht në fazën e parë. Kështu që gjërat erdhën në rritje, në përmirësim, edhe pse gjatë këtyre 23 javëve kemi patur edhe luhatje, por këto janë pjesë e organikës që aktualisht kemi në skuadrën tonë. Sepse skuadra nuk e ka eksperiencën e duhur, ndaj edhe luhatjet i kemi quajtur të pranueshme, pa ndikim në rezultatet që kemi arritur”, -kështu e nisi bisedën tekniku dibran Kumbarçe, i cili më pas thekson se mbështetja që kanë pasur nga Presidenti i skuadrës dhe nga Bashkia e Peshkopisë, e ka bërë më të fortë skuadrën. “Në këtë sezon, si edhe në gjithë të kaluarit, Korabi ka patur mbështetjen e fuqishme të presidencës, por edhe të Bashkisë, të cilët unë gjej rastin që t’i falenderoj. Kjo mbështetje i ka dhënë më shumë moral skuadrës, duke u përfaqësuar denjësisht në kampionat. Nuk e teproj të them se nga të dy këta, ne jemi mbështetur me grumbullime, akomodime e ambiente stërvitore, sikundër një skuadër e Abissnet Superiore”. Ndërkohë, tekniku Kumbarçe thekson se Korabin nuk e tremb asnjë skuadër rivale, ku ai thekson se të gjitha ekipet, që renditen poshtë tyre në tabelë, mund të jenë rivalë deri në fundin e kampionatit. “Futbolli ka ulje e ngritje dhe të papritura, ndaj dhe ne i shohim rivalë të gjitha ekipet, sepse janë edhe 24 pikë deri në mbylljen e kampionatit. Korabi ka disa vite që është në këtë zonë, një nga skuadrat për t’u ngjitur në Superiore dhe këtë vit jemi në rrugën e duhur. Me kontigjentin ku kemi ndërthurur eksperiencën me elementin e ri, ne kemi një ekip të denjë për t’u ngjitur në Superiore. Kemi lojtarë si Mziu, Vila, Marku e Kasalla me shumë përvojë, por edhe një grup të rinjsh ku spikatin Shehu, Buci e disa të tjerë që premtojnë shumë”.

ABISSNET SUPERIORE                

NDESHJET, JAVA 27
E dielë 10 mars 2024
Kukësi-Laçi                             14:00

Erzeni-Partizani                       14:00

Tirana-Egnatia                         17:00

E hënë, 11 mars 2024

Dinamo City-Teuta     17:00

Skënderbeu-Vllaznia   17:00

“Rekordi” me trajnerët, Laçi barazon Kukësin!

Javën e kaluar, në gazetën “Telegraf” u botua një shënim lidhur me trajnerët, që kanë drejtuar në Abissnet Superiore për sezonin në vazhdim 2023-2024. Deri atëhere, në stolat e 10 skuadrave ishin ulur 22 trajnerë, me skuadrën e Kukësit të quajtur si “rekordmene” dhe fituese e trofeut, me katër trajnerë në 24 javë. Por këtë “rekord” e barazoi Laçi në javën e 26-të, pasi ka shkarkuar Mirel Josën, i cili u ul në stolin kurbinas pas largimit të Skerdi Bajzades, që nga ana e tij kishte zëvendësuar Stavri Nicën. Armando Cungu bëhet i katërti trajner në bankinën kurbinase, i cili rikthehet në Laç pasi e ka drejtuar në vitet 2014-2015 dhe 2019-2020. Nuk i dihet nëse “rekordi” laçian do mund të thellohet në 10 javët e mbetura.

 

RENDITJA

Skuadrat                    Nd       Pikë

1.Egnatia                     26        50

2.Vllaznia                    26        46

3.Partizani                   26        43

4.Skënderbeu               26        37

5.Dinamo City              26        36

6.Tirana                       26        35

7.Laçi                          26        30

8.Teuta                        26        28

9.Erzeni                       26        26

10.Kukësi                    26        19

 

23 JAVË

Kategoria e Parë ka luajtur 23 javë të kampionatit, ku Bylisi dhe AF Elbasani kryesojnë renditjen dhe janë pranë ngjitjes direkte në Superiore. Ndërsa Tomori dhe Luzi 2008 renditen në dy vendet e fundit që të zbresin direkt në Kategorinë e Dytë. Katër skuadrat në vendet 3, 4, 5, dhe 6 luajnë Play-off me skuadrën e vendit të 8-të të Abissnet Superiore.

KATEGORIA E PARË

NDESHJET, JAVA 24

E shtunë, 9 mars 2024

Lushnja-Apolonia                   14:00

Kastrioti-Flamurtari                14:00

Burreli-Vora                            14:00

Besa-AF Elbasani                   14:00

Luzi 2008-Bylis                      14:00

Korabi-Tomori                        14:00

RENDITJA

Skuadrat                    Nd       Pikë

1.Bylis                         23        55

2.AF Elbasani              23        53

3.Vora                         23        45

4.Flamurtari                 23        42

5.Apolonia                  23        34

6.Korabi                      23        32

7.Lushnja                    23        26

8.Burreli                      23        25

9.Kastrioti                   23        23

10.Besa                       23        19

11.Luzi 2008               23        15

12.Tomori                    23        14