Neymar vetëm tre gola larg për të thyer rekordin e legjendës Pele

63
Sigal

Te Vinicius dhe Neymar qëndrojnë shpresat e Brazilit për të ngritur Kupën e Botës të gjashtë në dhjetor. Lojtari i Real Madridit përfaqëson brezin e ri, ndërsa sulmuesi i PSG-së, i rrethuar nga disa kritika në vendin e tij, përfaqëson gardën e vjetër që duhet të bëjë hapin e madh për të ngritur trofeun e lakmuar.

Së bashku, dyshja sulmuese arritën të kapërcejnë një Japoni kokëfortë në 1-0 falë golit të Neymar.

Neymar doli nga pankina për të shënuar penalltinë vendimtare në minutën e 76-të.

Me 74 gola, 19 nga penalltia, ai është shumë përpara 62-shit të Ronaldos dhe është në distancë prej 77 të Peles, golashënuesi rekord i Brazilit.

Me 119 paraqitje në emër të tij, ai është gjithashtu në të njëjtën ligë me Dani Alves (125) dhe Roberto Carlos (125), por ndoshta shumë larg Cafu (142).

Brazili shkon drejt Katarit në formë, me vetëm një humbje që nga viti 2020, që ishte nga Argjentina, në finalen e Kupës së Amerikës.