Moisi Dalipi: Maksut Leshteni , figurë popullore e futbollit durrsak

83
Sigal

Ish futbollistin e njohur durrsak Maksut Leshteni nuk e ke shumë të vështirë për ta takuar në qytetin bregdetar të Durrësit.Kaq e vërtetë është kjo , sa që  në cdo  dyqan që të pyesësh   e merr shpejt përgjigjien nga cilido  që të thotë :- “Tuti , ka pak  që është larguar prej këtu me një  shokun e vet , nga ata të  futbollit. Po mos  bëjë merak fare, se gjen  shpejt .Më së shumëti  e takon  më mirë  në  mbasdite në stadium , se sot luan  dhe Teuta për kampionat”.Dhe në fakt kështu  ndodhi .Pak minuta  përpara   fillimit  ndeshjes , diku në tribunë  ai ulet si zakonisht tek vendi tij , duke shijur ndeshjen  në nostalgjin e viteve kur luante vetë futboll. Drejuesit e klubit “Tetutës”të sqarojën se edhe në kushtet e zbatimit të  protokollit sanitar  kundër Covid -19  për ndeshjet që zhvillojëm në stadiumin tone , asnjeherë nuk  ndodh  që Maksut Leshteni   të  mos jetë  pjesë e listës  për të qënë në tribunë .Mjafton kaq  për të kuptuar gjithëcka , për vlersimin  dhe respektin që i bëjën  drejtuesit e klubit të futbollit durrsak  ish futbollistit njohur Tut Leshteni , sic e njohin dhe flasin  atë  në të gjithë opinionin sportiv.Por kjo gjë përforcohet edhe më shumë nga ajo ccka thotë presidenti klubit”Teuta’’Edmond  Hasanbelliu rreth  këtij respekti kur  shton  se :” Ta din fortë të gjithë ,  më mirë qëndroi unë jashtë stadiumit  dhe jo  Tut Leshteni” . E pra ,respekti dhe vlersimi për këtë  futbollist  të qytetit të Durrësit të  viteve   1964-1978  është i tillë dhe aq  domethënës sa me të vërtetë i jep  Maksut Leshtenit përmasat e një figure popullore të futbollit durrsak. Vetë futbolli  , është një nga sportet më popollore  ndaj personazhet e tij të nivelit si Maksut Leshteni  do ti ketë përherë  të praënishëm . Nga linjat fizike të trupit Tut Leshteni , që keto ditë   po shkon tek 75 vjecët , të bind fortë se  se  në vitet e tij ka qënë një  futbollist i fortë ,me një trup robuz , ku cdo mbrojtës  e ka pasur të  vështirë ta mposhte në  dyluftimet në fushën e lojës.

Dhe  pjesmarrja  në një ekip futbolli për Maksut Leshtenin ka nisur fare rastësisht  , kur ka qënë  15  vjec si pjesë e ekipit  sportiv të qytetit  Durrësit në Spartakiadën  e Pionierëve. Trajneri  Bashkim Taga i besoj këtij djaloshi të ishte pjesë e skuadrës të  futbollit. Ai së bashku  me shokët e tij si Foto Andonin,Gaz Tartarin ,Osmën Bashën  u vlersuan nga specialistët ,ashtu si kudër ata bënë  dhe parashikuan dhe  për Gëzim Qerimin dhe Iljaz Cecon  e Lushnjës , Saba Bizin ,Din Zhegën dhe Esat Rakiqin e Shkodrës . Dhe ka qënë  stina e verës 1961  , kur ish  trajneri të rinjëve të  “Lokomotivës”, i paharruari  Kolë Engjëlli  do ta bënte atë  pjesë të skuadrës tij .Ai së bashku me Vaso Stamon, Ali Gjuzin dhe Filip  Dishën  do të ishin  baza e  ekipit të rinjëve për dy  sezonet  1961 -1963 . Dhe kur  kishte mbushur 18 vjec në fillim të vitit  1964  ish trajneri “Lokomotivës” Tomë Gjiri  i jep një vend në ekipin e parë   , duke i besuar  vendin e sulmuesit kryesor në skuadër .Ndeshja e parë e zhvilluar tek fusha e vjetër  është kundër ish 17 “Nëntorit” të Tiranës .Sulmuesi i shpejt dhe i kundondodhur Tut Leshteni  bëhet problematik për  mbrojten tiranase.  Ai së bashku me Teli Cikon ,Avdulla Dumën ,Mustafa Saracin ,Petraq Ikonomin, Muharrem Kadiun ,Zydi Dajën , Orest Gramin ,Ndricim  Hoxhën Feti Gojashin dhe Niko Bespallën  përbëjën atë skuadër të bukur  që në  vitin 1965  do kishin fatin që në  ndeshjen e fituar 2-0  ndaj ish “Traktorit’ të Lushnjës do të ishin pjesë e festës sportive në  ingaurimin e  stadiumit “Niko Dovana” . Ish mbrojtësi  njohur Safet Berisha,  që i ka fillimet e futbollit  në Durrës, vuante  shumë në mbulimin e këtij lojtari që në ndeshjet e kontrollit që zhvilloheshin në mesjavë . Por kjo  gjë i përsëritej  edhe  në ndeshjet kur Berisha ishte pjesë e Partizanit.  Problematik Tuti shpejt dhe nuhës I golit ka  qënë dhe për mbrojtësit e tjerë  si Dhalesin  , Kasmin , Gjinalin ,Gjocin, Ziun, Seferin , Nelaj ,Jorgaqin , Gjikën ,Dembon  dhe Shulen . Në cdo ndeshje  ku përballej “Lokomotiva”  këshilla  e trajnerëve ishte e qartë” –

Kujdes  , mbuloni fortë Tut Leshenin”! Gjithsesi  , sulmuesi durrsak  do gjente mënyrën të shënonte  gol  për skuadrën e tij pothuajse në cdo ndeshje. Një prezantim i tillë bëri që  në vitin 1966 ,drejtuesit e skuadrës tju kërkojën pushtetit vendor  të atyre viteve që  ky futbollist me profesion mekanik i thjeshtë  në Portin Detar, shërbimin ta krynte në Durrës. Por  ky fakt  , solli dhe një të papritur   kur I duhej dhe 6 muaj që përfundonte detyrimin e shërbimit  ushtrak. Në një ndeshje  kundër Partizanit të zhvilluar në   vitin 1967  në  Durrës,  ku  fiton  me rezultati  2-1 “Lokomotiva”, sulmuesi Leshteni   e bëri “corap”mbrojten e Partizanit. Ai luajti edhe me Luftwtarin dhe së bashku me Mico Caron,Ligor Xhumbën, Ibrahim Brahon, Caush Begën e të tjerë  do ta rikthenin“Lufëtarin” në Kategorin e Parë pasi kanë fituar  një ndeshje decizive me  “5 Shtatorin” e Skraparit  ku luanin Gëzim Kasmi dhe Paulin Ndoja. Rikthimi në Durrës  është pritur mjaft mirë nga tifozeria bregdetare.Sulmuesi rrezikshëm  ishte rritur mjaft nga cilësia sportive.Dhe në skuadër  gjen Skënder Zallën  ,Flamur Qolen,Filip Dishën  ,Met Spahiun ,Kujtim Kikën ,Skender Hykën  ,Nuri Myshkën  dhe më  von Neptun Bajkon ,Osman Kapedenin  Shpëtim Cobon e të tjerë që drejtimin e trajnerëve Mico Papallopulli , Refik Resmja dhe Skënder Jareci   formojën  një skuadër  për tu pasur zili nga të gjithë . Sulmuesi i shpejt , golshëshunues afët  dhe tepër  i ëmbël me topin ishte Tut LLeshteni .Ai shënonte gola nga cdo pozicion për skuadrën e tij. Pas vitit 1970  fillon një shpërthim i tij    si golshënues  duke qënë pjesë e golshënuesëve më të  mirë  të futbollit shqiptar.Në një ndeshje miqësore ndërkombëtare  midis Përfaqësuses Tiranës ( kështu është quajtur në ato vite )  me   ekipin rumun të “Universitatea” –Krajovës  , durrsaku Leshteni  shënon   një gol të rralë me rrofeshat , duke bërë që trajnrët e  ekipiit kombëtar ta bëjë pjesë të skuadrës kuqezi. Në vitet 1970-1975 tek ekipi kombetar  luajë futbollist të nivelit  lartë si Pano, Bizi , Ceco , Zhega , Përnaska e të tjerë , por trajneri Loro Borici që njihte mirë Tut Leshtenin që ngfa viti 1965 -1966  kur ka drejtuar për një sezon “Lokomitvën” do ta afronte sulmuesin  durrsak në skuadër duke e bërë pjesë të 16  futbollistëve të ekipit  parë në ndeshjet kundër R.F.GJ , Finlandës,Polonisë ,Rumanisë dhe Turqisë . Gjithsesi  ai do luaj si titullar vetëm  në një ndeshje  atë kundër Turqisë, në Tiranë më 14 Nëntor 1971, në të fitore   3-0 ku me pasmet e tij  të sakta  ka shërbyer mirë dhe bukur  për autorët e golave Pano dhe Pernaska.. Por  në këto  vite sulmuesi  Leshteni shkëlqen  dhe në ndeshjet ndërkombëtare si pjesë e “Besës” –Kavajës  për Kupën  Ballkanike  në  vitin 1971  kundër skuadrës bullgare  “Etar Veliko “-Tërnovo , asaj jugosllave të “Creveka” –Beograd “ Dy  golat e shjënuar nga Leshteni në ndeshjen e kthimit  në Durrës ndaj  bullgarëe të “Etar Veliko “-Tërnovo   me fitoren   2-0  bëri që “Besa” të dali në finale me  “Panionos “ të Greqisë . Në ndeshjet finale  rezultatet  2-1 dhe 1-1 bëri që“Besa”‘të renditet e dyta në Kupën Bllkanike – 1971 dhe sulmuesi Leshteni të  vlersohet ski një nga më mirët  e turneut ballkanik Por jo vetëm kaq .Në sezonin e Kupës –Kupëve  të vitit 1972-1973  ,skuadra e “Besës “ Kavajës do ta  ketë  këtë sulmues si pjesë të saj në ndeshjet  kundër  danezëve të “Fremad Amager “ dhe  skocezëve të  “Hibernians” .Pamavrsisht rezultteve që prodhuan këto ndeshje  sulmuesi Leshteni  së bashku me djemët kavajas dhe  perfocimet e tjera si  Osmën Kapedanin  dhe Mexhit Haxhiun  kanë lënë përshtypje  të mira , vencarisht në ndeshjet e kthimit  të  zhvilluara në  Durrës.

Në vitet e mëvonmshme ai  do jetë pjesë pjesë e  skuadrës durrsake  të “Lokomotivës”. Në tre vitet e mëvonshme sulmuesi Leshteni do të  jetë “veteran ‘skuadrës durrsake  që  do të ket në përbërjen e saj Kapedanin ,Tocin ,Filjarin, Himën ,.Janin ,Sejdinin  Celën Likmetën , Zallën .Bulkun  dhe  më vonë vëllezërit Ballgjini e të tjerë .Në  vitin 1978  në  moshën 32 vjecare  atë ndeshje  kundër “Partizanit”  sulmuesi Maksut Leshteni  do ti jp  lamtumirën fushës blerët të futbollit, duke ja dorzuar fanellën me numër 10  , të njohurit  Haxhi Ballgjini. Të gjithë e kujtojën atë cermoni si të jashtë zakoshme. i gjithë stadiumi ,por dhe qyteti Durrësit kanë përshëendetur fortë ithullin e tyre , sulmuesin  Tut Leshteni . Të gjithë në Durrës e krahasojën këtë ditë cermoniale të lamtumirës në futboll me atë të verës të  vitit 1977  kur Maksut Leshteni  organizonte cemronin e martetës me  vajzën shijakase  Arta Gashi. Gjithëcka e bukur  , festive dhe  plotë noatalgji për vlerat e një figure popullore të futbollit durrsak që për 14 vjet ju ka falur të gjithëve vetëm emocione sportive .Edhe pse  ka 43 vjet  që është  ndar nga fusha e blerët  ai nuk i ndahet futbollit dhe skuadrës tij të zemerës, duke u gëzuar për cdo sukses të saj. Këto ditë Maksut Leshteni  mbush 75 vjec . Një jetë  e tërë e përkushtuar futbollit , por që prej  tij  nuk ka marr ende  vlersimin që i takon.

 

SKEDA  E MAKSUT  LESHTENIT

Lindur :Në  Durrës , më 30 Janar 1946

Karriera në futboll : M            e  skuadrën e ‘Lokomotivës” në vtet  1964-1978 , “Lufëtatarin”  1967, ‘Besën ‘ në ndeshjet për Kupën Ballkanike në vitin 1971 dhe Kupën e Kupëve 1972-1973  dhe  eklpin kombëtar 1971-1973 .

Roli në skuadër: Sulmues

Numëri fanellës : 10

Vlersime “ “Mjeshtër i Merituar “ , “Mirënjohja e Qyetit Durrësit” dhe “Nderi Futbollit Shqiptar “