Milan dhe Benfica rezervojnë vende në 1/16 e Europa League

20
Sigal

Milani mposhti një Rennes të gjallë me një total 5-3, pavarësisht humbjes 3-2 në ndeshjen e dytë të së enjtes për të arritur në 1/16 e finales së Europa League, ku do t’i bashkohet ish-kampionët e tjerë europianë, Benfica.

Benjamin Bourigeaud shënoi një hat-trick për Rennes, por golat e Luka Jovic dhe Rafael Leao siguruan që Milani të mos ishte në të vërtetë në rrezik për të çuar në epërsi 3-0 nga ndeshja e parë.

Benfica gjithashtu e mposhti kundërshtarin francez pasi një barazim 0-0 jashtë ishte i mjaftueshëm për të larguar skuadrën portugeze pas fitores së tyre 2-1 në ndeshjen e parë të javës së kaluar në Lisbonë.

Marseille pret Shakhtar Donetsk më vonë në ndeshjen e parë të Jean-Louis Gasset në krye, pas largimit të Gennaro Gattuso.

Nënkampionët e sezonit të kaluar Roma përballen me Feyenoord në kryeqytetin italian pas barazimit 1-1 në ndeshjen e parë.