La Liga, Barcelona shkatërron Eibar 4-0 në transfertë

471
Me ritme stervitje ka fituar Barca ne transerte perballe skudres Ejbar duke iu pergjigjur Realit te Madridit.
Nderkohe ne ekuliber te plote 202 eshte mbyllur ndeshja Altetik Bilbao- Atletiko Madrid.
Sinjal në distancë Realit të Madridit duke u kundërpërgjigjur me një fitore në transfertën e Eibarit një ditë pas suksesit të “Los Blancos” ndaj Malagas.
Skuadra katalanase nuk e pati aspak të vështirë për të kaluar në transfertën e modestëve të Eibarit ku u imponua me rezultatin 3-0. Luis Suarez, Neymar dhe Lionel Messi e bënë më të thjeshtë ndeshjen e blaugranave që kaluan në avantazh në minutën e 31 me uruguaianin, i cili goditi nga kufiri i zonës së rreptësisë.
5 minuta pas rikthimit të skuadrave në fushën e lojës, Lionel Messi besoi te një harkim duke djegur në kohë portierin Yoel.
Goli i 15 për argjentinasin këtë sezon që konfirmohet bomberi i skuadrës së Luis Enriques.
Ne epilog te ndeshjes 18 minuta më vonë ishte sërish radha e Luis Suarez i cili hipotekoi fitoren për Barcelonën.
Në minutën e parë kishte kohë edhe për golin e brazilianit Neymar. Një sukses që e ruan diferencën me kryesuesit e Realit në 5 pikë dhe mban ende të gjalla shpresat e titullit për skuadrën katalanase.
Nderkohe Altetik Bilbao me Atletik Marid e mbyllen ne ejkuliber te plote 2-2.
Koke ishte i pari qe tregoi se Altetiko vjen per te fituar ndeshjen ne minute e trte, por ne mine Lekue ne minute e 43 i coi skudrat ne dhiom,at e zhveshjes ne barpeshe.
Ne perseritje te lojes De Markos ne minute e 56 shenon per vendasit duke dhene epersine.
Por ne te 80 francezi Antoine Griezmann shenon per miqte, perfundimisht 2-2.
Sigal