Interi konfirmon Lautaron si kapitenin e ri të skuadrës

23
Sigal

Interi ka konfirmuar zyrtarisht sulmuesin Lautaro Martinez si kapiten të ri të klubit për sezonin 2023/24.

Largimi i Samir Handanovic dhe Marcelo Brozovic këtë verë i la Nerazzurrët pa kapiten dhe sulmuesi argjentinas ka qenë zgjedhja e dukshme për të marrë shiritin në krah, pasi e kishte veshur atë në disa raste sezonin e kaluar.

Lautaro është rritur në një figurë lideri për Interin që nga ardhja e tij në vitin 2018 dhe thuhet se refuzoi një ofertë fitimprurëse nga Arabia Saudite kohët e fundit në një shfaqje besnikërie ndaj klubit milanez.

Siç u njoftua sot, Lautaro tani është kapiteni i ri i klubit të Interit, me Nicolo Barella që u promovua në zëvendës-kapiten. Lisa Alborghetti është kapitene e skuadrës së Interit për Femra.

Njoftimi i Nerazzurrëve iu referua materialit të marketingut të filmit të ri të Barbie.

Lautaro ka bërë 238 paraqitje në të gjitha garat për Interin që nga ardhja e tij në 2018, duke shënuar 102 gola dhe duke dhënë 36 asistime në atë kohë.