Ferdinand paralajmëron se Rashford mund të duhet të largohet nga Man Utd për të rindezur karrierën

23
Sigal

Rio Ferdinand beson se Marcus Rashford mund të duhet të largohet nga Manchester United nëse sulmuesi anglez dëshiron të ringjallë karrierën e tij të lëkundur.

Rashford është përballur gjithashtu me kritika për sjelljen e tij jashtë fushës. Raportet në fund të janarit sugjeruan se Rashford kishte kaluar një mbrëmje në një klub nate në Belfast përpara se të humbiste stërvitjen me United. Dhe menaxheri i United, Erik ten Hag, e quajti të papranueshëm vendimin e Rashford për të shkuar në klub nate pas humbjes 3-0 të tetorit në derbin kundër Manchester City-t.

Ish-mbrojtësi i United, Rio Ferdinand mendon se Rashford, vendi i të cilit në skuadrën e Anglisë për Euro 2024 tani mund të rrezikohet, duhet të mendojë për njerëzit me të cilët e rrethon veten dhe ndoshta të mendojë për t’u larguar nga Old Trafford.

“Mendoj se është një moment kyç në karrierën e tij tani, ai nuk është më fëmijë”, tha Ferdinand për podkastin “Stick to Football” të Sky Bet.

“Unë mendoj se ka një vendim të madh për të marrë, nga ai. Ai duhet të shikojë se kush është rreth tij, cilët janë njerëzit e jashtëm? A janë ata njerëzit e duhur? A po i mundësojnë atij që të justifikojë veten pas dyerve të mbyllura? Apo po thonë ‘shiko veten dhe mbaj përgjegjësi për atë që po bën’? Ai duhet ta shikojë atë dhe ta zotërojë atë dhe të marrë vendime të mëdha.”

Ish-qendërmbrojtësi anglez shtoi: “Kur u largova nga West Ham (për Leeds) mund të kisha shkuar te Chelsea, ky është ndoshta një klub ku do të kisha preferuar të shkoja në atë kohë. Por arsyeja pse shkova te Leeds ishte nga Londra dhe njerëzit e jashtëm përreth meje, më duhej të largohesha. Ai mund të ketë nevojë të thotë ‘e dini çfarë, unë do t’i heq qafe dhe do të qëndroj në Mançester, ose duhet të largohem nga Mançesteri dhe t’i heq qafe ata njerëz’.

Ndërkohë, ish-kapiteni i United, Roy Keane sugjeroi se një qasje më e modës së vjetër do t’i mundësonte Rashfordit të kontribuonte më shumë për një skuadër të Djajve të Kuq, aktualisht 11 pikë larg katërshes së parë në Premier League.

“Një lojtar mund të ketë një magji, ose një rënie, por ai sigurisht që nuk po e shijon futbollin e tij,” tha Keane.

“Njerëzit që e rrethojnë, familja, menaxheri, kush është në çështjen e tij çdo ditë? Nuk ka asgjë të keqe që ai i modës së vjetër të shtrëngojë rripin dhe të thotë ‘hajde, ne kemi nevojë për më shumë nga ju’. Unë nuk mendoj se ka njeri në rastin e tij. Por kjo nuk do të thotë se ai nuk mund të prodhojë dhe të fillojë të vrapojë pak më shumë.”