Chelsea rinis nga Pochettino, kontratë dyvjeçare për një vit të tretë

76
Sigal

Mauricio Pochettino është trajneri i ri i Chelseat. Ai e zyrtarizoi në orën 14:00 (13:00 në Angli) në klubin londinez, i cili u mbështet te trajneri argjentinas për të rifilluar pas një sezoni të dështuar. Ish-trajneri i Tottenham dhe PSG, i cili do të marrë drejtimin më 1 korrik, ka nënshkruar një marrëveshje dyvjeçare me opsionin për një sezon të tretë . Stafi i tij përfshin Jesus Perez, Miguel d’Agostino, Toni Jimenez dhe djalin e tij Sebastiano.

Pochettino, 51 vjeç, kthehet në Londër pas një eksperience të lumtur si trajner i Tottenhamit dhe pas një viti pushimi pas shkarkimit të tij nga PSG në verën e vitit 2022. Do të jetë në dorën e tij të ringjallë një klub që ka shpenzuar një mal me paund dhe ka përfunduar Premier League e sezonit të kaluar me një vend modest të 12-të. Një detyrë ku Tuchel, Potter dhe Lampard dështuan.

Chelsea është një fuçi e vërtetë baruti, ka shumë lojtarë në skuadër dhe të tjerë do të kthehen nga huazimet. Mes tyre Romelu Lukaku, i cili tashmë ka shprehur dëshirën për të qëndruar te Interi. Ndoshta do të jetë gjëja e parë që ai do t’i thotë trajnerit të tij të ri, i cili megjithatë ka fjalën e fundit. Me Interin që mbetet në dritare…