Bayern perfekt në Champions, fitore në Kievin e akullt

108
Sigal

Në një natë me borë në stadiumin “Olimpiyskiy”, Bayern Munich mundi Dynamo Kiev 2-1, duke ndërprerë një seri prej tre ndeshjesh pa fitore në ndeshjet e UEFA Champions League në Ukrainë dhe duke eliminuar nga gara djemtë e Mircea Lucescu në këtë proces.

Pavarësisht se nikoqirët kishin përfitimin e një ‘përparësie ukrainase në fushë’ me një fushë të mbuluar me borë, ishte veshja gjermane ajo që goditi e para dhe në mënyrë spektakolare.

Pasi topi u largua nga një mbrojtës i Dinamos brenda zonës së penalltisë, sulmuesi vdekjeprurës i Bayern-it, Robert Lewandowksi po priste të hidhej me një goditje spektakolare, e cila e dërgoi topin në fund të rrjetës për t’i dhënë epërsinë mikpritësve vetëm 14 minuta pas përfundimit të ndeshjes. ndeshje.

Kinglsey Coman dyfishon avantazhin e Bayern-it  duke sjellë një paraqitje cilësore në pjesën e parë.

Vendasit u kundërpërgjigjën mirë në pjesën e dytë, duke krijuar një sërë shansesh, duke kërcënuar të rikthehen në lojë.

Presioni dha fryt 20 minuta kur, Viktor Tsyhankov me gjakftohtësi e goditi topin për të rindezur shpresat e tifozëve vendas për një rikthim.

Fatkeqësisht, Dynamo nuk ishte në gjendje të krijonte ndonjë rast cilësor për të kërcënuar portën e Manuel Neuer.

Humbja për Dynamo Kiev nuk mund të jetë befasi, pasi klubi ukrainas ka humbur tani gjashtë nga tetë ndeshjet e fundit kundër Bayern Munichut në ndeshjet e Champions League.