Gëzim Llojdia: Parashikimi i “The Simpsons” për të ardhmen e Kosovës

17
Sigal

Si e parashikoi “Simpsons” se në vjeshtën e vitit 2023 do të shpërthejë një konflikt mes Kosovës dhe Serbisë?!

1.Dy muaj më parë pra në muajin korrik 2023 Simpsons ishin në rendin e ditës me një episod të vitit 2005. Në këtë episod të serialit të animuar, lufta e mundshme Kosovë-Serbi që do të zhvillohet në vjeshtën e vitit 2023 dhe Oppenheimer përfshin, që do të shfaqet një film për të. Ka mjaft postime në google për këtë rast, por po citojmë disa prej tyre. Profecia gjendet në episodin e vitit 2005.

“Kosova. A e keni parë këtë meme të “Simpsons” që parashikon luftën mes Kosovës dhe Serbisë në vjeshtën e vitit 2023? Duket “ogurzi”, tha gazetarja amerikane Natalie Morris në  Redacted Neës  Interesant është fakti se pamjet tregojnë edhe një çift të dashuruar duke u puthur pas telave me gjemba. Ky kombinim simbolikisht aludon për tensione dhe konflikte mes njerëzve. Duket se shkrimtarët e The Simpsons e kanë përgatitur publikun për diçka më shumë. Ajo që bie në sy është se skenari i vitit 2005 korrespondon me realitetin e vjeshtës 2023. Morris nuk mund të mos ndante zbulimin e saj me audiencën, duke thënë: Të mos harrojmë se profecitë nga The Simpsons kanë rezultuar të vërteta më shumë se një herë. Morris u kujtoi shikuesve incidentin me batiskafin që u mbyt rrugës për në Titaniku, i cili ishte parashikuar edhe në një nga episodet e filmave vizatimorë. Kjo konfirmon se shkrimtarët e The Simpsons kanë një dhunti të mahnitshme që u lejon atyre të shohin të ardhmen.Fansave të serialit u kujtua skena ku Homeri, së bashku me të atin, shkuan për zhytje në anijen e fundosur. Ndërsa ishte në det të thellë, personazhi kryesor kuptoi se diçka e tmerrshme kishte ndodhur. Po i mbaronte oksigjeni dhe filloi të mbytej. Në finalen e serialit, Homeri zgjohet në një spital i rrethuar nga familja e tij. Ai kaloi tre ditë në koma. Një nga shkrimtarët e shfaqjes, Mike Reiss, në fakt lundroi me zhytësin Titan drejt Titanikut. Episodi i parë i The Simpsons u publikua në vitin 1989. Ky është një nga serialet më të gjata në televizionin amerikan dhe atë botëror.

2.

Eda Aydin në turkeypostsen.com shkruan: Seriali i animuar më i gjatë në historinë e televizionit Simpsons Ai e filloi udhëtimin e tij në vitin 1989. Që atëherë e deri më tani janë publikuar më shumë se 700 episode  Në prodhim janë përfshirë shumë parashikime të sakta që janë realizuar deri më tani. Donald Trump po bëhet president i SHBA-së, pandemia, bashkimi i Disney dhe Fox, reagimi i Michelangelo ndaj statujës së Davidit dhe më në fund nëndetësja e zhdukur, vetëm disa nga parashikimet e filmit vizatimor. Tani, një media e re sociale The Simpsons po bëhet virale. Seriali u transmetua në vitin 2005  Home Aëay from Homer (Sezoni 16 – Episodi 20) dyshohet se do të ketë luftë mes Kosovës dhe Serbisë flet  parashikimi.

Ajo që bie në sy është se skenari i vitit 2005 korrespondon me realitetin e vjeshtës 2023. Morris nuk mund të mos ndante zbulimin e saj me audiencën, duke thënë: Të mos harrojmë se profecitë nga The Simpsons kanë rezultuar të vërteta më shumë se një herë.

3.Neësunrolled në 16 korrik shkruan  David Jack,:The Simpsons panë një parashikim të zymtë për vjeshtën e vitit 2023.

4.Çfarë ndodhi në Kosovë këtë vjeshtë dhe cilat ishin shkaktarët?

Grupi i personave të armatosur që sulmoi pjesëtarët e Policisë së Kosovës në fshatin Banjskë të komunës së Zveçanit, nuk është strukturë spontane, por e organizuar dhe e parapërgatitur mirë, thonë njohësit e çështjeve të sigurisë.Avni Islami, profesor i shkencave të sigurisë në Prishtinë, vlerëson se “formacioni imiton grupin mercenar rus,” Vagner”, ndërsa Mentor Vrajolli nga Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë thotë se ai nuk ka mundur të veprojë “pa dijen e autoriteteve të Serbisë”. Një pjesëtar i Policisë së Kosovës u vra dhe disa u plagosën të dielën në përleshjet me një grup të armatosur në pjesën veriore të vendit, të banuar me shumicë serbe. Sipas tyre, sulmuesit e armatosur, rreth 30 syresh, ishin vendosur në manastirin e Banjskës, nga ku shkëmbyen të shtëna me organet e rendit gjatë gjithë ditës së diel. Autoritetet thanë se rreshteri i policisëAfrim Bunjakuvdiq nga plagët e marra gjatë sulmit. Ministri i Brendshëm i Kosovës, Xhelal Sveçla, tha se tre sulmues u vranë, ndërsa gjashtë persona të tjerë, që dyshohet se ishin të lidhur me ta, u arrestuan. Sipas Sveçlës, autoritetet konfiskuan edhe një sasi të madhe armatimi.

Serbia agresore, pasi u trimërua, nga faktori relevant ndërkombëtar, në aktet e saja terroriste, përdori, kishat dhe manastiret ortodokse të Kosovës, për qëllimet e saja armiqësore, të sulmeve të armatosura, ndaj paqes dhe sigurisë kushtetuese të Kosovës dhe tërësisë territoriale të saj, me ç’rast u vra një oficer policie dhe u plagosën dy të tjerë, duke u përballë me terroristët në mbrojtje të ligjit dhe rendit kushtetues të Kosovë.

Shkruan analisti Muhamet Kelmendi te ”Kosova sot”:Veprimet diverzive e terroriste të kryera nga ana e grupit terrorist kualifikohet se veprim diverzant me qëllim të ndërtimit të një fronti të ri, sikurse rusët në Donbas, ku pastaj të intervenon shteti serb. Grupi diverzanto- terrorist me armët e gjetura në Manastirin serb në Basnjskë, kishin për qëllim riorganizimin e një lufte me përmasave të gjëra. Kjo luftë nuk ka përfunduar. Mendohet se grupe të tjera diverzive dhe terroriste do të hyjnë përsëri në Veri të Kosovës. Me ta do të jenë edhe forcat speciale serbe dhe ruse. Sulmet ndaj policëve të Kosovës në veri janë të karakterit diverzivo-terrorist për shkatërrimin e Republikës së Kosovës. Në kuadër të veprimeve diverzive e terroriste veprimet e bëra nga diversantët terrorist serb kishin për qËllim hapjen e një luftë të re në Ballkan. E tërë kjo ka qenë e organizuar, e përgatitur dhe e udhëhequr nga klika e VuçiÇit. Më ligjet në fuqi Republika e Kosovës duhet të vepron me mjete adekuate për ta mbrojtur Republikën. Dënimet janë të rënda.

Analisti, Agim Bajrami: Serbia agresore, pasi u trimërua, nga faktori relevant ndërkombëtar, në aktet e saja terroriste, përdori, kishat dhe manastiret ortodokse të Kosovës, për qëllimet e saja armiqësore, të sulmeve të armatosura, ndaj paqes dhe sigurisë kushtetuese të Kosovës dhe tërësisë territoriale të saj, me ç’rast u vra një oficerë policie dhe u plagosën dy të tjerë, duke u përball me terroristët në mbrojtje të ligjit dhe rendit kushtetues të Kosovës.-Ka kohë që presidentja dhe kryeministri, e alarmuan Bashkësinë Ndërkombëtare, e sidomos, zyrtarët e lartë të NATO-s dhe BE-s, për përgatitjen e Rusisë dhe Serbisë, për sulme ndaj integritetit kushtetues dhe sovranitetit të shtetit të Kosovës. Vendimmarrja ndërkombëtare, paralajmërimet e zyrtarëve kosovarë , përveç se i injoruan, ata për më tepër, si; Borell, Lajqak dhe Eskobar, i shtynë, nxitën dhe trimëruan, aktet e sulmeve agresive hegjemoniste serbe, ndaj shtetit të Kosovës dhe tërësisë territoriale të saj.