Përfitimet shëndetsore në organizëm nga eleminimi i ëmbëlsirave

185
Sigal

Nëse një copë tortë me mollë ju bën të buzëqeshni vesh më vesh, por ju bën të ndiheni fajtorë më vonë, një efekt pozitiv kur refuzoni atë ëmbëlsirë është lumturia.

Rezultatet e tre eksperimenteve klinike që hulumtuan për vetëkontrollin dhe kënaqësinë e jetës, treguan se t’i thuash “jo” një pjate me ëmbëlsirë mund t’ju bëjë të ndiheni më mirë.

Edhe pse eksperimentet nuk kishin të bënin drejtë për drejtë me efektet e refuzimit të ëmbëlsirës, ​​ato treguan se ushtrimi i vetëkontrollit rrit ndjesinë e mirëqenies dhe kontribuon drejtpërdrejt në gjendjen tuaj shpirtërore dhe mendore.

Vetëkontrolli shpesh “shoqërohet me lodhje dhe mohim të vetvetes sesa me kënaqësi dhe gëzim”, thonë studiuesit nga universitetet e Çikagos, Minesotës dhe Illinois.

Gjetjet e studiuesëve demonstrojnë se njerëzit që kanë aftësi më të madhe për të shmangur tundimin, ndihen më të lumtur dhe kanë më tepër vetëbesim.

Truri juaj do të çlirojë më tepër neurokimikate

A e mbani mend atë ndjesinë e mirë që merrni kur bëni një vepër të mirë? Këtë ndjesi mund ta rikrijoni duke bërë një zotim për të hequr dorë nga ëmbëlsirat.

Hulumtimet shkencore sugjerojnë se është e mundur të rrisni nivelet e endorfinës e cila ndihmon në uljen e stresit, jep eufori, lumutri dhe ul nivelin e dhimbjeve.

Duke vendosur dhe arritur qëllime të vogla si në këtë rast, trupi juaj do të jetë në gjendje të prodhojë dhe çlirojë më shumë endrofinë.

Me siguri do të humbisni peshë

Siç e dini, zvogëlimi i sasisë së kalorive është çelësi për të humbur peshë.

Mënyra më e lehtë për ta arritur këtë është të eleminoni ushqimet që përmbajnë shumë kalori, si pijet e ëmbëlsuara me sheqer dhe ëmbëlsirat!

Ju do të ruani masën muskulore

Ndërsa plakeni, masa muskulore fillon të humbasë, veçanërisht nëse nuk bëni rregullisht stërvitje me pesha.

Me sa duket, konsumi i tepërt i sheqerit pengon sintezën e proteinave që ndërton muskujt. Dhe sipas të dhënave kjo përshpejton humbjen e muskujve.

Do të parandaloni shtimin e dhjamit në zemrën tuaj

Gjetjet e raportuara nga studime të ndryshme demonstruan se konsumi i lartë i  pijeve me sheqer dhe ushqimeve të përpunuara me sheqerna të shtuara, ishin të lidhura me ruajtjen e yndyrës rreth organeve vitale, përfshirë zemrën.

“Ne e dimë që yndyra e ruajtur në këto organe rrit rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit”, tha bashkëautorja e studimit Lyn Steffen, një profesoreshë ie asociuar e epidemiologjisë në Universitetin e Minesotës.

Pra, eleminimi i ëmbëlsirave ka të ngjarë të zvogëlojë shanset tuaja për të zhvilluar sëmundje të ndryshme.

Do të jeni më të mprehtë dhe do të mbani mend më shumë

Një studim i kryer tek kafshët nga Universiteti i Kalifornisë, zbuloi se një regjim ushqimor i pasur me sheqerna të përpunuara, ngadalëson funksionet e trurit, duke përkeqësuar kujtesën dhe të mësuarit.

Dhe kjo është një tjerër arsye se përse është mirë të kufizoni sa më tepër konsumin e ëmbëlsirave.

Do të dukeni më i ri

Një përfitim tjetër i eleminimit të ëmbëlsirave me sheqer është shmangia e plakjes së parakohshme të lëkurës.

Njerëzit me nivele të larta të sheqerit në gjak (një simptomë e diabetit) janë në rrezik më të madh për të prodhuar glikacion, një nxitës i inflamacionit që formohet kur proteina ose yndyra kombinohen me sheqerna si glukoza dhe fruktoza në qarkullimin e gjakut.

Ky proces, rezulton në ndryshime karakteristike strukturore, morfologjike dhe funksionale në lëkurë.

Do të bëni një gjumë më të qetë

Duke eleminuar yndyrnat e ngopura dhe sheqernat, mund të bëni një gjumë më të qetë.

Sipas të dhënave konsumi i ulët i fibrave dhe konsumi i lartë i yndyrave të ngopura dhe sheqerit, ka treguar se shoqërohet me një gjumë jo të rehatshëm.