Ndiqni këtë dietë nëse vuani nga diabeti, do të jetoni paqësisht me sëmundjen

322
Sigal

Dieta e diabetit është një nga mënyrat më të mira për të luftuar këtë sëmundje. Nëse vuani nga diabeti, ndjekja e një diete të saktë është thelbësore për të jetuar në mënyrë paqësore me sëmundjen, pa pasur nevojë të duroni privimin e tepërt.

Diabeti është një sëmundje kronike që përfshin një rritje të sheqerit në gjak dhe të dish të zgjedhësh ushqimet e duhura për ta mbajtur atë larg, do të të lejojë të jetosh një jetë normale duke shmangur pasojat serioze që sjell kjo sëmundje.

Ndërsa aktualisht nuk ka një kurë përfundimtare për diabetin, është treguar se pasojat e tij mund të minimizohen. Mjafton të respektoni rregullat dhe këshillat e mjekut dhe të kujdeseni për disa aspekte të jetës, veçanërisht dietën për diabetin.

Para së gjithash, pra, ekuilibri në të ushqyerit, por edhe aktiviteti i rregullt dhe i vazhdueshëm fizik, një nga mjetet më të mira të parandalimit dhe kontrollit të diabetit.

Edhe në një fazë të sheqerit të lartë në gjak ose prediabetit, dieta e duhur, e shoqëruar me aktivitetin e duhur fizik, do t’ju lejojë të zvogëloni shumë shanset për zhvillimin e sëmundjes.

Rregulli i parë: gjithmonë vakte të rregullta

Rregulli i parë themelor është të jeni të rregullt në vakte. Kjo rregullsi siguron që doza e lidhur e insulinës të qëndrojë në nivelet e duhura, pa u “ngritur”.

Mbi të gjitha, nëse merrni insulinë para se të hani, nuk duhet të anashkaloni asnjë vakt, në mënyrë që të shmangni majat e glicemisë.

Për të parandaluar majat hiperglicemike post-prandiale (majat e larta) dhe hipoglikeminë (majat e ulëta), rekomandohen tre vakte kryesore: mëngjes, drekë dhe darkë.

Në intervalin midis vakteve, është gjithmonë e nevojshme të sigurohen tre ushqime (mesi i mëngjesit, mesdita dhe para se të shkoni në shtrat). Ky lloj rregullsie siguron një furnizim të vazhdueshëm të karbohidrateve gjatë gjithë ditës.

Dieta për diabetin: rëndësia e fibrave

Përfshirja e fibrave në dietën tuaj të përditshme është e rëndësishme për të gjithë: vetëm në këtë mënyrë do të keni rregullsi të mirë të zorrëve dhe zorrët tuaja do të jenë gjithmonë të shëndetshme. Por, nëse jeni diabetik, sigurimi i një marrje të mirë ditore të fibrave është thelbësore.

Fibrat duhet të konsiderohen si një përbërës thelbësor i çdo vakti. Në fakt, pa fibra, ushqimet me sheqerna dhe niseshte absorbohen më shpejt nga trupi.

Por cilat janë ushqimet që përmbajnë më shumë? Fibrat gjenden në drithërat, bishtajoret dhe perimet, veçanërisht fibrat e tretshme në ujë (fibrat që treten në ujë), të cilat janë një armë e rëndësishme kundër diabetit.

Mollët, portokallet, çikorja, angjinara, hudhra dhe qepët janë veçanërisht të pasura me fibra të cilat janë të dobishme për ata që vuajnë nga diabeti, prandaj ushqimet që nuk duhet të humbisni kurrë gjatë ditës.

Roli i sheqernave

Kur bëhet fjalë për diabetin, sheqernat janë padyshim një variabël i rëndësishëm, për t’u menaxhuar me kujdes në vaktet.

Sigurisht, është mirë të shmangni konsumimin e sheqernave si sheqeri i bardhë klasik, sheqeri i kallamit por edhe fruktoza e përdorur për të ëmbëlsuar pijet.

Frutat në mënyrë natyrale përmbajnë sheqer (fruktoza) dhe është mirë të mos e eliminoni atë. Gjëja e rëndësishme është të respektoni sasitë e treguara në dietë dhe të kufizoni konsumin e frutave më të ëmbla si rrushi, bananet, fiqtë, hurmat dhe mandarinat.