Kthehuni në formë pas pushimeve: disa këshilla të lehta për ju

582
Sigal

Si t’i kundërvihen pasojat negative të ditëve të festave të ushqimit.

Dhe kalojnë në kile të tepërta, por ja se si mundeni ti ktheheni normalitetit tuaj në peshë.

Më poshtë do gjeni 8 këshilla për ju.

Për trejtjen

Mundohuni të pastroni traktin tuaj të tretjes me një lugë gjelle uthull molle.

Në mëngjes pas një mbrëmjeje argëtimi: aciditeti natyrisht do të favorizojë tretjen dhe do të zvogëlojë dukshëm fryrjen e barkut, dhimbjen dhe simptomat e tjera të padëshiruara gastrointestinale.

Nëse nuk ju pëlqen ta pini uthullin shqeto , provoni  ta përzierjeni me ujë të ngrohtë dhe mjaltë.

Kundër ënjtjes

Mjetet e paparashikuara për të luftuar ënjtjen për shkak të karbohidrateve dhe kripës së tepërt në ushqim: një gotë uji për të pirë gjatë ditës dhe një meze të pasur me kalium, si një banane, e cila ndihmon për të luftuar tejkalimin e natriumit.

Kundër përgjumësisë

Luftoni lodhjen me vezë të ziera. E tepërta e karbohidrateve gjithashtu aktivizon triptofan në tru, gjë që shkakton përgjumje dhe lodhje.

Antidoti përbëhet nga zinxhiri i degëzuar i aminoacideve valine, isoleucine, leucine e gjetur në pulë, peshk, produkte qumështi dhe vezë.

 Pasojat e  alkoolit

E tepërta e alkoolit e lë trupin të dehidruar: do të duhet të kompensoni në magnez, vitaminë B12 dhe vitaminë C.

Hani ushqime të pasura me këto substanca , dhe ditët pas festave  të mëdha.

Disa grimca të farave të kungujve për magnez, peshk dhe  për vitaminë B12 dhe  kivi për vitaminë C.

Pas pirjes (për mëlçinë)

Curcumin, përbërja aktive në shafran i Indisë, e bën këtë nuancë indiane një ilaç ideal për të luftuar efektet e alkoolit të tepërt, pasi ndihmon për të absorbuar mbetjet e mbetura acide në trup dhe pastron mëlçinë.

Shafrani gjithashtu ka efekte të fuqishme anti-inflamatore.

Ju mund të derdhni një lugë çaji shafran i Indisë në çajin e mëngjesit për të mbledhur të gjitha efektet e dobishme.

Kundër pesimizmit

Një shëtitje në ajër të hapur në një ditë me diell përforcon efektet e dobishme të ushqimeve të listuara më lart.

Frymëmarrja e ajrit të freskët  dhe ekspozimi i lëkurës tuaj në diell mund të rrisë prodhimin e endorfineve që ju ndihmojnë të ndjeheni optimist dhe i motivuar.

Një studim ka treguar se edhe duke shikuar imazhet e natyrës  mund të rrisë nivelin e energjisë.