Vasili: Beteja ndaj eurobondit 2.3 miliard euro, vijë ndarëse mes opozitës së vërtetë dhe asaj false

119
Sigal

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili, me anë të një statusi në “Facebook” shkruan se opozita e vërtetë ka vijë ndarëse nga ajo false.

Vasili thekson se beteja ndaj eurobondit 2.3 miliardë euro ndan opozitën reale nga ajo fake. Për Vasilin, zhytja e vendit në borxhe skandaloze është një tregues regresi i qartë i qeverisë Rama.

Postimi i Petrit Vasilit:

Beteja ndaj eurobondit shkaterrimtar 2.3 miliard euro, vije ndarese mes opozites se vertete dhe fake opozites !!

Ne sallen e parlamentit e kam bere te qarte se lufta pa asnje kompromis me rilindjen per borxhet monstruoze, qe po merr eshte lufte pa kthim.

Kjo lufte eshte vije ndarese mes luftes ballore dhe pa kompromis dhe kompromiseve pas kuintave, qe jane thjesht kapje, dorezim dhe rreshtim pa kushte ne krahun e rilindjes dhe grabitjes se saj.

Borxhet e marra nga rilindja jane thjesht para’ qe shqiptaret per te majmur qeverine, oligarket, trafikantet dhe kriminelet qe jane klientet dhe mbeshtetesit e Rames dhe qeverise rilindase.

Qe prej 2015 Qeveria merr nje shifer te frikshme prej 2 miliard e 300 milion euro borxh.

Perkatesisht viti 2015- 450 Milion Euro, viti 2018-500 Milion Euro, viti 2020- 650 Milion Euro, viti 2021-500-700 Milion Euro

Asnje shqiptar nuk ka pare asgje, por asgje fare qe te jete realizuar me keto para’.

Asnje shqiptar nuk kujton gjë prej gjëje qecte kete ndodhur me 2.3 miliard euro.

Vete rilindja nuk numeron dot asgje qe te mbahet mend.

Afermendsh eshte nje grabitje gjigande e parave publike.

Asnje veper infrastrukturore, asnje sherbim me te mire, as uje 24 ore apo sherbim shendetesor per pandemine, as shkolla me ngrohje dhe te paisura asgje prej asgjeje.

Vetem koncesione, qe rrembejne qindra milione euro dhe nuk ofrojne asgje, grabitje me tendera gjithfaresh sekret dhe te porositur deri me 8 fishin e cmimeve edhe ne pandemi, prokurime me 99% te cmimit.

Kjo grabitje e tmerrshme do tu rendoje per vite te tera shqiptareve brez pas brezi.

Kjo grabitje e tmerrshme prej 2.3 miliard euro duhet hetuar deri ne nje, por SPAK-u i sardeleve i ka mbyllur plotesisht syte.

SPAK-u i kapur i ka mbyllur syte ndersa ne kurre.

#BETEJEPAKTHIMMAFIESRILINDASE