Seanca e parë/ Kuvendi do të nisë me mungesa, zbulohen emrat! Ja kush janë 4 karriget që kanë ngelur bosh

104
Sigal

Sot nis seanca e parë e legjislaturës së 10-të në Kuvendin e Shqipërisë.

Seanca e së premtes do të ndahet në dy orare, në orën 10:00 fillon punën Parlamendi ku do të ngrihet një komision i posaçëm për verifikimin e mandateve. Ndërsa në orën 17:00 do të bëhet betimi i deputetëve që kanë dalë fitues në zgjeshjet e 25 prillit.

Ajo që bie në sy sot nuk do të ulen 140 deputetë në institucionin e dytë më të rëndësishëm shtetëror. Në seancën plenare sot do të ketë 4 karrige bosh, një ga opozita dhe 3 nga mazhoranca kjo për shkak të dorëheqjeve që ndodhën gjatë verës.

Në kampin e PS do të jetë bosh karrigia e Gramoz Ruçit, Najada Çomos dhe Lefter Kokës, ndërsa në kampin blu do të jetë boshë vetëm karrigia e Mark Markut, ish-drejtuesi politik i PD-së në qarkun e Lezhës. Ndërkohë, KQZ mësohet se nëse kërkesa nga Kuvendi dërgohet sot, do të procedojë po sot për të bërë zëvendësimin e deputetëve që janë tërhequr pas zgjedhjeve të 25 prillit.

Gjithashtu rregullorja e Kuvendit përcakton se drejtues i seancës së parë plenare është deputeti më i vjetër në moshë, pra Luljeta Bozo. Lindita Nikolla është e përzgjedhura e kryeministrit Rama për të drejtuar Parlamentin në këtë legjislaturë. Procedura saktëson se emri i saj do të duhet të propozohet nga të paktën 15 deputetë, ndërkohë që zgjidhja zhvillohet pa debat dhe me votim të fshehtë.