Protesta e opozitës shpërthen në mediat ndërkombëtare: Mijëra qytetarë në shesh kundër korrupsionit qeveritar të Edi Ramës

20
Sigal

Opozita e bashkuar ka zhvilluar sot një protestë të madhe në bulevardin Dëshmorët e Kombit në Tiranë. Në lidhje me këtë protestë, kanë raportuar edhe mediat ndërkombëtare. Associated Press shkruan se mijëra persona kanë dalë në protestë, kundër korrupsionit qeveritar.

“Mijëra mbështetës të opozitës shqiptare zhvilluan një protestë antiqeveritare në Tiranë të martën duke akuzuar kabinetin qeveritar për korrupsion. Protesta, e cila përfundoi paqësisht, shënoi 33 vjet nga rrëzimi i statujës kryesore të diktatorit të ndjerë komunist të vendit, Enver Hoxha”, shkruan AP.

Ndërsa, Uashington Post raporton se mijëra shqiptarë dolën në shesh për të protestuar kundër korrupsionit.

“Protestuesit hodhën gurë dhe flakadanë ndaj policëve. Disa rrëzuan një gardh hekuri rreth godinës kryesore të qeverisë në kryeqytet, Tiranë. Protesta, e cila përfundoi paqësisht, shënoi 33 vjet nga rrëzimi i statujës kryesore të diktatorit të ndjerë komunist të vendit, Enver Hoxha. Që nga tetori, ligjvënësit e opozitës kanë ndërprerë rregullisht seancat e parlamentit për të protestuar kundër refuzimit të socialistëve të krahut të majtë në pushtet për të krijuar komisione parlamentare për të hetuar rastet e dyshuara të korrupsionit, që përfshijnë kryeministrin Edi Rama dhe zyrtarë të tjerë të lartë”, thuhet në artikull.

Image

ImageImageImageImage

Image