Profesori i Oksfordit: Qeveria e Ramës regjim narko-mafioz, Presidenti po bën thirrje për protesta

441
Sigal

Mark Almond, profesor i njohur në Universitetin Oksfordit e për histori bashkëkohore, ka komentuar përmes një statusi në Facebook krizën politike në Shqipëri.

Në statusin e tij, Almond ndan një shkrim të mediave ndërkombëtare lidhur me situatën politike në vendin tonë dhe thirrjet e Presidentit Ilir Meta për tubimin e 2 marsit.

“Kriza politike e Shqipërisë po nxehet. Presidenti Meta po bën thirrje për protesta në 2 Mars kundër Kryeministrit Edi Rama. Rama doli në pah gjatë protestave “anti-korrupsion” të vitit 1997. Tani qeveria e tij shihet si një regjim narko-mafioz, por kandidat për BE”, shkruan Almond.