Ndryshimet në qeveri, Kuvendi i jep “OK” ministrave të rinj

19
Sigal

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar në seancën parlamentare dekretet e Presidentit Bajram Begaj për shkarkimin e ministrave dhe emërimin e emrave të rinj.

Seanca për votimin nisi pa debat, pavarësisht kontestimit të opozitës.

Deputeti i Partisë Socialiste, Erjon Braçe ka votuar kundër shkarkimit të Ministres së Jashtme, Olta Xhaçka.

Emrat e ministrave që ikin dhe të atyre që erdhën:

Ministër i Financave dhe Ekonomisë – Emërohet Ervin Mete; Largohet Delina Ibrahimaj

Ministër Shteti për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit – Emërohet Delina Ibrahimaj; Largohet Edona Bilali

Ministre e Shëndetit dhe Mirëqenies Sociale – Emërohet Albana Koçiu; Largohet Ogerta Manastirliu

Ministër i Arsimit dhe Sporti – Emërohet Ogerta Manastirliu; Largohet Evis Kushi

Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme – Emërohet Igli Hasani; Largohet Olta Xhaçka

Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit – Emërohet Anila Denaj; Largohet Frida Krifca

Ministër i Pushtetit Vendor (Ministri e re): Emërohet Arbjan Mazniku

Ministria e Shtetit për Standardet dhe Shërbimet (Shkrihet) – Largohet Milva Ekonomi.