Mero Bazen më mirë se të gjithë e ka përshkruar Veliaj: Gjobaxhi, manipulues djallëzor, spiun i rëndomtë…

78
Sigal

Arkiva mbetet gjithmonë një ‘armë’ e rëndësishme. Ajo është aty dhe shërben si një provë se si ata që sot qeverisin dhe furnizojnë shqiptarët me lajme fake, janë sharë e shqyer më parë kur ndanin llogore të ndryshme. Nëse ka një individ që nga vetë rethi i gazetarëve por edhe më gjerë, cilësohet si një për njerëzve më negativë të medias shqiptare, padyshim vendin e parë e mban Mero Baze. Për këtë të fundit janë bërë shumë përshkrime, madje nga më ekstremet. Por më mirë se çdokush atë e ka përshkruar Erjon Veliaj, sot kryebashkiak dhe bashkëpunëtor me Meron. Grupit “Mjaft” të Erion Veliajt, Endri Fugës e Arbjan Maznikut; Edi Rama në atë kohë i ngarkoi misionin, të denigronin personalisht Mero Bazen, që ende shërbente në PD.  Pa u zgjatur ‘standard’ ju  paraqet më poshtë shkrimin e Erion Veliaj që mban datën 28 tetor të vitit 2005 të botuar në Koha Jonë me titullin: “Mero Baze, me ne fund dhe PD-ja e ka gjetur Xhoanen e vet”.

Shkrimi i plotë:

Po e filloj me nje falenderim per lexuesit kete shkrim. Me gjithe zemer, ju faleminderit, te gjithe 300 e kusur prej jush, kryesisht punonjes te medias, qe pardje me pershendetet per shkrimin e pare ne kete dialog me Ymer Bazen (a.k.a. Mero). Une e di qe s’ia thek shume per te shkruar, ama ndiej fort ate qe shkruaj e dje kuptova se kesaj here ate qe ndjeja une e paskan ndjere dhe shume prej jush. Ne fakt, jo se bie plotesisht dakord me sms-te pothuaj identike te gjithe komunitetit te medias “mire ja bere asaj plehre”, pasi nuk mendoj se Mero ne vetvete eshte i tille. Ai mund te jete gjobaxhi, intrigant, e i paafte, packa se djallezisht manipulues, por jo plehre, kjo eshte e tepert dhe s’dua ta besoj. Ama, besoj fort, se fenomeni qe Mero perfaqeson eshte gangrene jo vetem e komunitetit te medias por e thelbit te vlerave tona si shqiptare te 2005-es. Mesazhet tuaja pardje me bene te kuptoj se “personi” Mero perfaqesoka nje makth mbytes ne rrethet tuaja, e si rrjedhoje “fenomeni” Mero po behet nje ves i prape i mbijeteses se pandershme ne Shqiperi.

* * *

Dje, ata qe u kuriozuan nga kjo replike lexuan kunderpergjigjen e Meros, qe sic e quajti nje kryeredaktor i njohur i lajmeve i ngjante nje letre te nje “ish-dashnoreje te inatosur” me mungese te theksuar argumentesh dhe faktesh. Po dje, Mero refuzoi te pronocohej bashke me mua ne TV KLAN, pasi ne dallim nga gazeta, ne ekran njerezit ta shohin fytyren, ate fytyre qe ndoshta ende skuqet e hunde qe ndoshta ende rritet nga cdo rrene. Mero nuk mundi, dhe s’kishte se si te ndodhte ndryshe, t’i pergjigjej argumenteve kryesore. Mero i Temes, i paafte per te replikuar me argumente, eshte mjeshter vetem i devijimit nga _tema’. Ja pse:

– Sepse Mero nuk ka c’te komentoje per kontratat e munguara te gazetareve te tij

– Sepse Mero nuk ka se si te mbroje ofertat 200,000 dollareshe qe na jane bere nga pronaret e sekseret e tij per te mbyllur gojen, duke qene se ai vete s’kupton c’do te thote integritet. Ne fakt, po m’i ofruan edhe njehere do t’i marr e do ia dhuroj Interpolit qe te hetoje offshore-t e tyre ne Qipro dhe Malte.

– Sepse Mero nuk mund te mohoje qe i quajti “grupe te dyshimta” pas Xhoit dhe Nanos pronaret dhe kumbaret e tij ne kete histori

– Sepse Mero nuk mund te justifikoje se si greket qe i akuzoi si aspiratore te parave te shqiptareve tanime qenkan nje kompani amerikane

– Sepse Mero nuk gjen dot fjale te shpjegoje se si shpifi tavolinave se ata, ata pra diplomatet amerikane, na paskeshin qene mbeshtetesit e ketij projekti

– Sepse Mero nuk mund te kundershtoje se MJAFT ka reaguar qe ne fillim te ketij procesi sic e kish botuar vete TEMA e shkurt-marsit 2005

Si “padashur” keto ishin argumentet qe Mero as nuk i cek ne palo repliken e tij. Nje gazetar kaq te dobet nuk e gjen as ne Burundi, oh sa i dobet. Nderkohe, me zhdervjelltesine perverse qe e ka kthyer ne mjeshteri, Ymer Baze shmang pyetjet e jargavitet pafundesisht me aludime infantile. Nuk paska hetues per universitetet e mia ne SHBA e Angli? Shtyp ne internet dhe do e gjesh – internet quhet ajo gjeja Mero ku ti vjedh karikatura te te tjereve.

Kemi abuzuar me Gallupin? A kujton se te beson me njeri, o i mjere? A thua se Gallup International, qe ben dhe Eurobarometrin nder te tjera, do prishte imazhin per nje kontrate ne Shqiperi? A nuk e di se i kemi fituar te treja gjyqet me avokatet e tu per kete ceshtje? A mos na fajeson pse sondazhet nuk kishin mendjen tende perverse qe te parashikonin Xhuvelin dhe gjithe butaket e tjere te politikes shqiptare. A mos po thua se tre ambasadat kryesore ne Shqiperi qe moren njekohesisht rezultatin jane blere nga MJAFT-i? Te beson kush thua? Po ja, te pyesim lexuesit. Nese do ju duhej t’ia besonit portofolin dikujt, ke do zgjidhnit mes njerit prej ambasadoreve apo Mero Bazes?

Meron e akuzova si spiun te rendomte qe zhbiron ku i kane shpite te tjeret. E Mero per t’u mbrojtur thote “eshte paranoje e Erionit sikur te kem pyetur per vilat ne Selite”. Po une s’thashe gje per pyetjet e Selites? Dhe te vetmen gje qe Gazidede u mundua t’ia mesoje Bazes, spiunllekun pra, edhe aty, ne zanatin me te ulet te botes, Ymer Baze eshte nje deshtak i papare.

Fondacioni MJAFT qenka si i Sudes? Nuk e dija qe Maarti Ahtisaari themeloka te tilla fondacione, po do sigurohem qe t’ia them tani qe e kemi me shpesh ne rajon. Jam qe jam, po i them dhe per ato piramidat qe shoket e tij administruan para se te beheshin milionere e keshtu kompletohet fotografia.

Po po, shqetesohu per sondazhet. Sepse ty Mero te behet shume vone per vullnetin e zgjedhesve. Si atehere, ne 2001-shin kur kandidoje per PD-ne ne Zonen nr. 26 ne Durres, e ndersa PS-ja kish fituar vetem 35.66% te votave si subjekt (Buletini i Zgjedhjeve Parlamentare, 24 Qershor 2001, faqe 253-257) e qytetaret e djathte te kishin votuar ty ne parlament, ti i zhgenjeve, ti pshurre besimin e tyre, more 30,000 Euro nga Gazmir Bizhga dhe nuk e ankimove vendimin. Oh sa turp, sa turp! Moooooos! Ndoshta nuk e di Doktori kete??? Se po ta dije ai qe ti je Judasi qe e shet sovranin (popullin) per 30 monedha floriri, e po te kete burrni, ai te sikteris atje ku ti nuk riciklohesh dot me ne jete publike.

* * *

Po tani ndoshta eshte shume vone, as Doktori nuk ka c’te te beje me. Sepse Mero, dhe fenomeni qe ai perfaqeson, eshte shume i fuqishem, ai cakton ministra, ambasadore, drejtore, ngre trare doganash, te pushon nga puna. Ai behet garanci per investitore, pretendon lart e poshte se eshte “qafa” qe rrotullon koken e Kryeministrit. C’deshtim i parathene ky per investitore qe kane Meron sekser, e c’turp per nje Kryeminister qe premtoi se do na clironte nga “malavita”. E vetmja gje qe kemi mesuar nga historia eshte se nuk kemi mesuar asgje nga historia. Ja ku jemi, pas ndryshimit te madh, asgje s’ka ndryshuar, sepse tani dhe PD-ja e duarve te pastra e ka tashme Xhoanen e vet, quhet Ymer Baze.

Se fundi, me duhet ta pranoj, i vetmi i marre ne kete histori jam une, qe harxhoj nje ore nga dita ime tashme e mbingarkuar dhe merrem me dike si Mero Baze. Ai duhet injoruar nje ore e me pare. E ndonese ai neser do prodhoje vrer prape, po keshtu pasneser, e prape cdo dite – ve bast po nuk qe keshtu – ai duhet injoruar. Dhe kur “invesitoret” e tij te merren pafundesisht me MJAFT-in, sic na cuan fjale (po cuna, na erdhi llafi, faleminderit per publicitetin) duhen injoruar. Duhet injoruar i gjithe mentaliteti se ne Shqiperi nuk jetohet po nuk e shite nderin e po nuk aplikove “gjoben”.

Andaj, ndjese o miq per kete shkrim te fundit per Meron, eshte i fundit vertet.

P.S. Meros i ka mbetur aq pak dinjitet sa harron kur komunikova me te nga Anglia per ta ngushelluar ne diten e rrahjes se tij nga pronaret e tij te tanishem. E dje pretendon se s’u kujdesem per rastin e tij. Komunikova me te sepse m’u dhimbs vertet, ndonese i prape, ai mbetet nje njeri. Ndaj, jo vetem s’uroj qe te vdese, sic insinuon ai, perkundrazi, uroj te kete nje jete te gjate e te behet plak i mocem. Qe kur djali im te jete bere sa jam une sot, te kem mundesi ta shtrengoj prej krahu e t’i tregoj me gisht plakun Mero qe kerruset per intrigen e radhes, e t’i them “Biri im, shihe ate mjeran, e mos e dhente Zoti ta kalosh jeten si Ymer Baze”.

/standard.al