‘Gijotina’ e kodoshëve, ‘kurth’ për maskarenjtë…

314
Sigal

Nga Kastriot Islami

1. Rama qan e uluret me poza e xheste në Tiranë e Prishtinë për akuzimin e Thaçit… Ka shumë arsye, dhe analistë të ndryshëm mund të artikulojnë disa dhjetra arsye, por mendoj se ekziston një kryesore…Rama, mbi të gjitha ndjen një frikë të madhe për fundin e tij të tmerrshëm…pikërisht po ashtu sic po përjeton Thaçi…

2. Në Ballkan po rezulton se “fundi i maskarenjëve” është Gjykata e ngritur nga vetë maskarenjtë për të bërë gjueti shtrigash ndaj kundërshtarëve politike e për të mbretëruar të qetë me paratë e korrupsionit, krimit e trafiqeve, madje duke lyer rrotën me milionat e vjedhuar të disa lobistëve e këshilltarëve të huaj…

3. Në hapsirën “mbarëshqiqptare” të “birave të kurvës” që mendojnë se mund tja hedhin perëndmit do të ishte Thaci I pari që do përgatiste me angazhimin e tij gjithcka qe seksioni i Gjykatres se Hages per Ish-Jugosllavine te vepronte ne Kosove… me synimin qe ti shpetonte cdo akuze eventualisht të ngritur prej saj  kundër  tij… Sot ai eshte nen akuze pikerisht nga kjo gjykatë ndërkombetare e ngritur dhe mbrojtur prej tij me fanatizëm të shtirur, që perëndimorët prej kohësh e dinin deri në detaje shumë mirë…

4. Pikërisht pas përfundimit të ngritjes së kësaj Gjykatë dhe fillimit të veprimit të saj, madje i gjëndur në kurthin e “strofkës së maskarenjve” Thaci është tejet i zhjgenjyer prej saj… por duke urryer vetetveten  për naivitetin e treguar dhe paaftësinë që nuk mundi tja hidhte perëndimorëve…

5. Por ai që qan e uluret më shumë, me jargë e me qyrre, me poza e xheste “patriotike”, eshte Edi Rama… ai ndjen se ka ecur në të njëjtën rrugë të gabuar me reformen ne drejtesi… Për më tepër që disa “miq” te tij nga vende të tjera ballkanike apo “këshilltare” të paguar majmërisht e kishin këshilluar të mos ecte në këtë rrugë e madje ta frenonte “reformën e drejtësisë” që ata e cilësonin “reforma bumerang”, që do ti hante kokën…

6. Fillimisht duke i besuar këshillave të miqve të tij të paguar majërisht u nis për të ecur në rrugën e refuzimit të reformës në drejtësi… Por nuk mundi të ecte gjatë nëpër të… Sepse së bashku me “shkopin” e zbulimit të “pasurisë së paligjshme prej 200 milion euro te fshehur ne llogari te fshehta ne off shore ne emer te te vellait” që e tmerroir iu shfaq edhe “karrota’ e “garancisë së pushtetit e të ardhmes pas lënies së pushtetit” të cilat “biri më i madh i kurvës” u detyrua ti pranonte si ceco… …

7. Për rrjedhojë, lotët e krododilit dhe qarja me legen per Thacin janë lotë inati e hidhërimi ndaj vetes, ndaj naivitetit që ka treguar duke ngritur me duartë e tij “gijotinën” që është ngritur ndaj tij po ashtu si ndaj Thacit veproi e njëjta tip “gijotine” e ngritur prej vetë atij per ti shpëtuar ndëshkimit por që po rezulton fatal…

8. Përfundimi i kësaj fabule është i qartë: “Kjo ishte loja…” apo “kurthi ‘ mjeshtrave” i ngritur për të kapur “kodoshët ballkanikë” që i krijoi Thaci dhe Ramës iluzionin se me me hilet e veprimet e tyre tinzare arritën të kapnin e vinin nën kontroll drejtësinë për ti shpëtuar ndëshkimit dhe përjetësuar mbretërimin e tyre por që ranë vetë brënda…

9. Perendimi duket e kap lepurin me qerre… madje me qerren që “viktima” kryesore e ngre po vetë, për të mbrojtur veten e tij dhe me të cilën gjatë të gjithë kohës negocion për veten e tij, për sigurinë e ruajtjes së pushtetit por edhe të .mos ndëshkimit pas pushtetit.. Sepse këta “kodoshë ballkanikë” kujtojne se do të mund tja hedhin perëndimit duke vënë nën kontroll drejtësinë me paratë e pista të korrupsionit e të krimit dhe pushtetin ilegjitim të votave të vjedhura…mekanizëm që perëndimi ka menduar ta ngrejë pikërisht për të goditur këta hajdutë të lidhur me kriminelët e trafikantët…

10. Së fundmi, po jo më pak e rëndësishme, këta “kodoshë” ballkanikë e provincialë, mediokër e megallomanë, qesharakë e tragjikë, duhet kenë mirë parasysh, se sado të sofistikuara të jenë marifetet e hilet e tyre, asnjëherë s’do të mund tja dalin dhe fundi i tyre është herët a vonë në “strofkën e maskarenjve” e cila ju ngrihet si “kurth” po ata ditë që ata mendojnë se shpëtuan duke filluar të ngrenë “gijotinën” e shpëtimit për vetë dhe për të hequr qafe kundërshtarët…kaq për këtë rradhë….