Eja protesto ndryshe…

673
Sigal

Nga Dritan Kaba

Per ata qe thone buke kemi te hajme, mos te dalim te mbrojme te drejtat qe rrjedhin nga Kushtetuta. Per ata qe nuk kane guxim as te dalin te protestojne per femijet e tyre. Per ata qe i thurrin himne çdo lloj diktature, mjafton te jene “rehat” me veten, pavaresisht se poshterohen dhe te drejtat i kane te barabarta me ato te nje bujkrobi. Per ata qe shesin edhe familjen, mjaft te jene rehat:
Do ju keshilloja te fillojne kurse per gjuhe te huaja! Se shume shpejt edhe me shpejt se e mendoni do keni komshinj te rinj dhe ku duhet te komunikoni me ta se do behen shumice! Ne vend te shqiptareve qe do ikin duke u larguar se ju me apatine tuaj nuk i mbeshtetet per te luftuar per te drejtat e perbashketa, por u konformuat me te keqen do ikin, ashtu siç kane ikur me qindra mijera te tjere me pare!
Kryeministri premtoi, dhe kete “premtim” do e mbaje, do marre shume punetore te huaj se shqiptaret sipas tij jane dembele!!!
Do keni komshinj te rinj nga Afganistani, Pakistani, Iraku, Libia, Bangladeshi, Kongo, Nigeria dhe ne rastin me te mire nga Siria apo Jemeni!
Keshtu qe ose manifesto per te mbrojtur Kushtetuten e te gjitheve dhe trego fuqine tende ose ulu e fillo te mesosh disa gjuhe njeheresh!