Vuante dënimin në Burgun e Beratit, i burgosuri ndërron jetë gjatë operacionit në Sanatoriumin e Tiranës (EMRI)

11
Sigal

Një 57-vjeçar nga Berati, i identifikuar si Valerio (Vasillaq) Gërzhi, ka ndërruar jetë gjatë një operacioni në Sanatoriumin e Tiranës.

57-vjeçari ishte duke vuajtur dënimin në Burgun e Beratit, kur gjendja e tij shëndetësore është përkeqësuar dhe ai është dërguar me urgjencë në Spitalin e Beratit dhe më pas drejt Sanatoriumit të Tiranës.

Mësohet se i burgosuri vuante nga sëmundje të mushkërisë dhe ka gjetur vdekjen në sallën e operacionit, gjatë ndërhyrjes kirurgjikale.

Valerio (Vasillaq) Gërxhi ishte dënuar me 10 vite burg nga Gjykata e Milanos në Itali për “Prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike” dhe vendimi penal italian u njoh në Shqipëri, ku Gjykata e Apelit e dënoi atë me 5-vjet burg, të cilat më pas u shtuan në 7-vite burg nga një vendim i marrë nga Gjykata e Lartë.

Burime nga IEVP Berat bëjnë me dije se vitin e fundit i burgosuri kishte shfaqur probleme të shumta shëndetësore dhe merrte trajtim mjekësor.

Të njëjtat burime konfirmojnë se për shkak të problemeve shëndetësore, ai kishte kërkuar edhe lirim me kusht, por kërkesa e tij nuk ishte marrë parasysh.