Rrëfimi i 2 vrasësve në polici: Shënjestra jonë Elvisi

420
Dy autorët e masakrës te lulishtja “1 Maji”, pas arrestimit kanë dalë para oficerëve të Policisë Gjyqësore, duke shpjeguar motivet pse e kanë kryer një veprim të tillë me pasojë dy viktima. Sael Sulaj, 22 vjeç dhe Vasiel Çavo, 23 vjeç, mësohet të kenë pranuar krimin e mbrëmjes së 1 tetorit mbrapa lulishtes “1 Maji”, ku në thelb të saj qëndron tregtimi i lëndës narkotike në kryeqytet, kryesisht kokaina.
Dy të rinjtë janë shprehur se njihen prej kohësh me të plagosurin e ngjarjes së rëndë, Elvis Gaçaj dhe se shënjestër i atentatit të tyre ishte pikërisht ai. Kjo pasi, ata janë shprehur se 40-vjeçari prej kohësh ka ushtruar dhunë sistematike ndaj tyre për tregtimin e lëndës narkotike, me pretendimin se ndërhynin në zonën e tij. Ata janë shprehur para oficerëve të policisë se prej më shumë se tetë muajsh, ata janë gjendur në dhunën e ushtruar nga Elvisi.
Ky mendohet të jetë pikërisht motivi kryesor i masakrës të së enjtes, ku viktima mbetën 30-vjeçarja Oskian dhe 22-vjeçari Kevin Rugova. Ndërsa shënjestra e tyre mbeti i plagosur, jashtë rrezikut për jetën.
Sigal