Kapet me 2 kg kokainë, arrestohet shqiptari në Gjermani

27
Sigal

Gjatë një operacioni kontrolli në shkallë të gjerë, policia gjermane në Passau sekuestroi një sasi të konsideruese kokaine nga një shqiptar 48-vjeçar të mërkurën.

Forcat nga stacioni i policisë kufitare Passau nxorrën nga qarkullimi drejtuesin e një Mercedesi nga distrikti Rhein-Sieg (NRË) si pjesë e kërkimit në pikën e kontrollit në kryqëzimin Passau-Nord. Kur automjeti u kontrollua më nga afër, efektivët gjetën mbi 2 kilogramë kokainë të fshehura në bagazh.

48-vjeçari u arrestua përkohësisht dhe u soll para gjyqtarit hetues në Gjykatën e Qarkut Passau të enjten me kërkesë të prokurorisë publike të Passau, me dyshimin e fortë për import të paligjshëm të kokainës.

Urdhër arresti është lëshuar dhe i dyshuari tani ndodhet në mbajtje. Hetimet nga policia dhe zyra e prokurorit publik në Passau janë në vazhdim.