Shefi i Politikës së Jashtme të BE/ Borrell: BE të ndërhyjë për të mbrojtur interest tona në Afganistan, kur amerikanët nuk duan të përfshihen

232
Sigal

 

Shefi i Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian (BE), Josep Borrell, tha se BE duhet të forcojë kapacitetin e vet ushtarak dhe autonominë strategjike si një mësim i nxjerrë nga kriza në Afganistan. Duke folur për të përditshmen italiane ‘Corriere della Sera’, Borrell i quajti zhvillimet e fundit në Afganistan një “katastrofë për popullin afgan”.“Është një dështim i botës perëndimore dhe është një ndryshues i lojës për marrëdhëniet ndërkombëtare”, shtoi ai. Borrell pranoi se kishte “një shkëputje të caktuar të SHBA-së në arenën botërore”, gjë që sipas tij theksoi domosdoshmërinë për të forcuar kapacitetin e vetë BE-së për të vepruar në kohë krize.Zyrtari i lartë i BE-së tha se ai e interpretoi tërheqjen e Washington-it nga Afganistani nën presidentin Joe Biden si një sinjal se nuk ishte i gatshëm të luftonte “luftërat e njerëzve të tjerë”. “BE duhet të jetë në gjendje të ndërhyjë për të mbrojtur interesat tona kur amerikanët nuk duan të përfshihen”, tha ai.“Si evropianë, ne duhet ta përdorim këtë krizë për të mësuar të punojmë më shumë së bashku dhe për të përforcuar autonominë tonë strategjike. Si evropianë, ne duhet të jemi në gjendje t’i bëjmë gjërat edhe vetë”, shtoi Borrell, duke theksuar se BE -ja si një bllok, nuk ishte në gjendje të dërgonte 6.000 trupa për të siguruar aeroportin e Kabulit, ndërsa SHBA e bëri këtë. Duke iu referuar strategjisë së mbrojtjes të bllokut të botuar së fundmi të quajtur “Strategic Compass”, ai nënvizoi nevojën për të krijuar një “forcë fillestare hyrëse” prej 5.000 trupash të BE -së që mund të vendosen në një njoftim të shkurtër.Ai shpjegoi gjithashtu se një kapacitet ushtarak i përforcuar i BE -së nuk do të aludonte në një shkëputje nga lidhjet transatlantike.“Duke forcuar kapacitetin tonë për të vepruar, ne gjithashtu forcojmë NATO-n”, theksoi Borrell