Protestat në Francë / Plagosen 62 policë, përplasje të forta mes…

74

Pas pamjeve të dhunës policore ndaj një producenti, si dhe ligjit të ri të diskutueshëm të sigurisë, policia franceze ka arrestuar 81 persona.

Arrestimi erdhi pasi rreth 133.000 qytetarë protestuan në disa qytete, ku së paku 46.000 njerëz ishin vetëm në Paris, ku shpërthyen trazira dhe protestuesit ngritën barrikada duke hedhur objekte ndaj oficerëve të policisë dhe plagosur 62 prej tyre.

Protestat u zhvilluan gjithashtu në Strasburg, Marseille dhe Lyon, ndërsa policia franceze përdori gaz lotësjellës kundër protestuesve.