Lindi nga një familje e varfër por sot është miliarder – Ja rruga e vështirë e një ndër njerëzve më të pasur të Singaporit

168

Falë një karriere të gjatë në bojra dhe veshje muri, Goh Cheng Liang ka ndihmuar njerëz të panumërt në të gjithë botën të dekorojnë shtëpitë e tyre. Kjo filloi në 1949 me krijimin e markës së tij të bojës të quajtur Pigeon, përpara se një partneritet me Nippon Paint, një nga markat më të mëdha të bojës në botë, ta vendoste Goh në rrugën e mbledhjes së një pasurie.

Vetëm këtë gusht, lajmet për një bashkim midis Goh’s Wuthelam Holdings dhe Nippon Paint bënë valë, duke e çuar pjesën e tij të përgjithshme në markë pak më pak se 60 përqind dhe duke bërë që Forbes të vlerësonte pasurinë e tij personale në 18.4 miliardë dollarë.

Por ai nuk ishte gjithmonë i pasur. Shumë miliarderë të Azisë vijnë nga prejardhje të varfra dhe Goh lindi nga një baba i papunë dhe një nënë që punonte si sanitare për të siguruar jetesën, duke jetuar në një dhomë me tre motrat dhe vëllain e tij. Shtatë persona në shtëpi ishin mbizotërues disa herë, dhe kjo situatë zgjati deri në moshën 12 vjeç.

Kur erdhi Lufta e Dytë Botërore, ai u dërgua në Muar në atë që në atë kohë quhej Malaya, ku ai ndihmoi kunatin e tij të shiste rrjetat e peshkimit. Ai më pas u kthye në Singapor në 1943 për të filluar biznesin e tij duke shitur ujë të gazuar. Kjo nuk shkoi mirë, kështu që ai punoi në një dyqan pajisjesh për katër vitet e ardhshme.

Rikthimi i tij i madh erdhi në 1949 kur ai ishte në gjendje të blinte një pjesë të tepërt të aksioneve në ankand: fuçi të kalbura me bojë të cilat, të armatosur me fjalorin e tij të kimikateve kineze dhe njohuritë nga puna në dyqanin e pajisjeve, ai filloi të eksperimentonte. Kështu lindi boja e tij e markës Pigeon.

Kur filloi lufta koreane në 1950, importet u kufizuan dhe biznesi i tij i bojrave gjeti një treg të gatshëm në Singapor. Por ai nuk ishte i kënaqur dhe, siç raportohet në Asia One, ai shkoi për të mësuar detajet e teknologjisë së prodhimit të bojës në Danimarkë. Ishte pas vendosjes së tij të plotë në teknologji dhe biznes që Nippon Paint erdhi tek ai me një propozim biznesi.

Një biznesmen i aftë në këtë kohë, ai ishte në gjendje të bënte një marrëveshje që çoi në një fabrikë përzierjeje Nippon duke u vendosur në Singapor, dhe nga vitet 1960 e tutje, ai dominoi fushën në Singapor dhe gjithnjë e më shumë përtej. Ai ndërtoi ish-qendrën tregtare, Liang Court dhe Spitalin Mount Elizabeth.

Sot, kompanitë e tij Wuthelam Holdings dhe Yenom Industries përfshijnë një gamë të gjerë biznesesh, nga shitja me pakicë dhe shpërndarja, deri në fusha golfi, logjistikë, një kompani kineze minierash, marina, hotele dhe zhvillime të strehimit në të gjithë botën.

Megjithëse u rrit në rrethana të vështira, Goh tani ka përfunduar përrallën e tij të ‘leckave të pasura’, duke zotëruar një flotë me jahte luksoze duke përfshirë superjahtin mbresëlënës prej 61 metrash, tri-hull më të madh në botë, White Rabbit Echo.SCAN