Zbardhet kutia e zezë e mbytjes së anijes “Reina” në afërsi të brigjeve të Durrësit

482
Sigal

EKSKLUZIVE/ Mbytja e anijes “Reina 1” pas përplasjes me tragetin “Ankara” më 20 tetor 2011, kur u mbytën 8 marinarë. Zbardhen dialogët mes dy kapitenëve pak minuta para mbytjes

Një ngjarje tragjike ndodhi para më shumë se një viti në detin Adriatik. Trageti i linjës Durrës- Bari  “Ankara”, i cili ishte nisur nga Porti i Durrësit në drejtim të shtetit fqinj ka përplasur një anije tregtare turke “Reina 1” duke shkaktuar mbytjen e kësaj të fundit. Pas marrjes së informacionit të kësaj ngjarjeje tragjike në drejtim të vendit të ngjarjes janë nisur rreth 9 mjete të flotës detare shqiptare, Policisë Kufitare si dhe të Guardia di Financës, të cilat kanë zhvilluar një operacion në shkallë të gjerë kërkim- shpëtimi. Në traget ndodheshin rreth 196 pasagjerë, ndërsa në anijen e aksidentuar 10 marinarë, nga të cilët dy kanë arritur të mbijetojnë tetë të tjerët u mbytën. Por vetëm pas më shumë se një viti ka dalë në dritë e vërteta e asaj nate.

Dialogët 

për më tepër lexoni Gazetën Telegraf