Vaksinimi anti Covid / Kjo është pacientja e parë në botë që mori injeksionin

215
Sigal

Ishte ora 6.31 e mëngjesit kur Margaret Keenan, 90-vjeç ngriti mëngën dhe injektoi vaksinën, teksa ishte ulur në një karrige në spitalin ku ishte shtruar në Coventry. Ajo u bë personi i parë në botë që mori vaksinën Pfizer/ BioNTech kundër COVID-19.

Dielli ende nuk ishte ngritur, por një ditë e re kishte lindur në luftën e Mbretërisë së Bashkuar kundër pandemisë së koronavirusit.

U deshën vetëm disa sekonda që Keenan, e njohur për miqtë dhe familjen si Maggie, të vaksinohej. Ajo u prit me një duartrokitje nga stafi i spitalit, ndërsa futej në dhomën e vaksinimit, që shënoi edhe fillimin e programit më të madh të vaksinimit që Britania e Madhe do të shohë ndonjëherë.

Keenan tha: “Ndihem kaq e privilegjuar që jam personi i parë i vaksinuar kundër Covid-19. Është dhurata më e mirë për ditëlindjn sepse do të thotë që më në fund mund të kaloj kohë me familjen dhe miqtë e mi në vitin e ri, para se të jem vetëm për pjesën më të madhe të vitit”.

Djali i Megi, Philip, 61 vjeç, tha se po përgatiteshin për më të keqen kur nëna e tij u shtrua në spital të Enjten e kaluar pasi u infektua me COVID. Ajo u vendos në kujdes intensiv.

Ne jemi të tronditur plotësisht,” tha ai nga shtëpia e tij në Hertfordshire. “Katër ditë më parë, mamaja ime po vdiste. Ajo kishte një urgjencë mjekësore dhe na duhej të merrnim një ambulancë për ta çuar në spitalin e Coventry. Motra ime dhe unë menduam se do ta humbnim, kështu që u bëra gati të ngjitem dhe të them lamtumirë. ”

Por Keenan, e cila ka qenë vetë-izoluar për pjesën më të madhe të vitit, bëri një rikuperim të jashtëzakonshëm.

“Dy ditë më vonë, mamaja ime po flet me mua në telefon dhe ajo tingëllon sikur është plotësisht normale. Është si një mrekulli, të them të drejtën.”

Me origjinë nga Enniskillen, Irlanda e Veriut, Keenan ka jetuar në Coventry për më shumë se 60 vjet. Ajo u trajnua si rrobaqepëse dhe punoi për departamentin e departamentit C&A në Belfast, dhe më vonë, në Coventry. Ajo ishte një punëtore e madhe, tha djali i saj, i cili gjithmonë e kalonte Ditën e Krishtlindjes duke shërbyer vaktet për ata në nevojë.

Dhe kjo nuk është hera e parë që Keenan bën historinë mjekësore britanike. Pasi u sëmur nga tuberkulozi në fillim të viteve 1950, në moshën 19 vjeç, ajo ishte një nga njerëzit e parë në MB që mori streptomicë për të trajtuar tuberkulozin e saj. Ajo u kurua për gati një vit në spitalin Queens, Belfast.

Infermierja që i bëri vaksinën Keenan sot, May Parson, tha se ishte një “nder i madh” të ishte e para në vend që shpërndau vaksinën te një pacient.

Muajt ​​e fundit kanë qenë të vështira për të gjithë ne që punojmë në NHS, por tani ndihet sikur ka dritë në fund të tunelit”, tha Parson, e cila është me origjinë nga Filipinet dhe ka punuar në NHS për 24 vitet e fundit.