U zhduk teksa zbriste Himalajet me partnerin e saj, gjendet trupi i pajetë i alpinistes amerikane

104
Sigal

Një ekip kërkimi në Nepal ka gjetur trupin e alpinistes së famshëm amerikane të skive Hilaree Nelson afër majës së malit Manaslu në Himalaje.

Nelson, 49 vjeçe, po zbriste majën e tetë më të lartë në botë me partnerin e saj kur ajo u zhduk të hënën.

Raportet e mëparshme thanë se ajo kishte rënë në të çarën e një akullnaje.

Nelson konsiderohet si një nga alpinistet më të mirë të brezit të saj.

Në vitin 2018, ajo dhe partneri i saj Jim Morrison u bënë njerëzit e parë që bënë ski në malin Lhotse në Nepal, majën e katërt më të lartë në botë.

Ajo është gjithashtu gruaja e parë që u ngjit në malin më të lartë në botë, Everest, dhe Lhotse, i cili është ngjitur në një periudhë të vetme 24-orëshe.

Morrison dhe tre udhërrëfyes “Sherpa” u hodhën me helikopter për të marrë trupin e Nelson nga rreth 6,000 metra në Manaslu të mërkurën në mëngjes, thanë organizatorët e ekspeditës.

“Trupi është sjellë në kampin bazë. Pas përfundimit të procedurave të nevojshme ligjore, ai do të transportohet me avion në Katmandu,” tha Jiban Ghimire, drejtor menaxhues i Shangri-La Nepal Trek.

Përpjekjet e mëparshme të kërkimit me helikopter kishin qenë të pasuksesshme dhe të penguara nga moti i keq.

Në të njëjtën ditë që Nelson u zhduk, një person u vra dhe më shumë se një duzinë u plagosën në një ortek poshtë në të njëjtën majë.

Ajo raportohet se ka rënë në një çarje të thellë në akull vetëm 15 minuta pasi arriti majën e Manaslu, sipas dëshmitarëve.

Një udhërrëfyes lokal që kishte punuar me çiftin tha se alpinistët e tjerë që ishin me ta raportuan se “tehu i saj i skive u rrëshqit dhe ajo ra nga ana tjetër e majës”.