Toka nuk gjen qetësi, lëkundje sizmike në detin Jon

331
Sigal

Një tërmet me madhësi 4.2 ballësh goditi detin Jon këtë pasdite të së enjtes në orën 16:05 me orën lokale.

Të dhënat janë bërë të ditur nga Instituti Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës.

Tërmeti ndodhi në jug të Zakynthos, më saktësisht 54 km në perëndim të Strofades, ndërsa kishte një thellësi fokale prej 2 km.

Ky tërmet u parapri nga një tjetër, 3.5 në shkallën Rihter, 57 km në perëndim të Strofades dhe me një thellësi fokale prej 6.4 km, i ndjekur nga një tjetër më parë prej 3 të shkallës Richter, 31 km në perëndim – veriperëndim të Strofades, me një thellësi fokale 10 kilometra.

Image