Tërmeti 7.3 ballësh i Venezuelës shkakton tmerr për tsunami

512
Sigal

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.3 ballë ka goditur bregun verior të Venezuelës, duke detyruar Qendrën Paralajmëruese të Tsunamit Paqësor që të lëshojë shkurtimisht një paralajmërim për zonat bregdetare brenda një rreze prej 300 km të epiqendrës.

Shpërthimi i thellë, i regjistruar në thellësi prej 123 km, u ndje më fort rreth zonës së Gjirit të Parias, shkruan ‘Russia Today’,  por gjithashtu ka tronditur ndërtesa në kryeqytetin Caracas. Sidoqoftë, sipas Fondacionit të Kërkimeve Sizmologjike të Venezuelës, tërmeti ishte disi më i vogël dhe shumë më i cekët, me një madhësi 6.3 në thellësi dhe më pak se një kilometër.

Pas lëshimit të një paralajmërimi fillestar për  tsunami për bregdetin e Venezuelës dhe Trinidad dhe Tobago fqinje, si dhe Grenada.

Qendra Paralajmëruese e Tsunamit Paqësor (PTWC) përditësoi alarmin duke vënë në dukje se “nuk ka kërcënim nga cunami nga ky tërmet”. Njerëzit përgjatë brigjeve kërkohen të “kenë kujdes” pranë detit. Lëvizjet e detit “deri në 30 cm” mbi ose nën valën normale mund të vazhdojnë të ndodhin gjatë disa orëve të ardhshme përgjatë zonave bregdetare, këshilloi PTWC.

Përveç Caracas, goditjet ndikuan në mesin e zonave të tjera Margarita, Maracay, Vargas, Lara, Tachira, Zulia, Maturin dhe Valencia.

Autoritetet tani kanë filluar vlerësimin e dëmit nga tërmeti, tregoi një video në tweeter nga Paramedicos Viales.

Duke iu drejtuar kombit në televizion, Ministri i Brendshëm i Venezuelës dhe Komandanti i Përgjithshëm i Gardës Kombëtare, Nestor Reverol, vunë në dukje se deri më tani nuk ka pasur ndonjë raport për viktima.

Karakas, tha ai, tani po koordinon me guvernatorët vendas për të vlerësuar dëmet nga tërmeti.

“Ka disa gabime strukturore në disa ndërtesa”, vuri në dukje ministri.