Tërmeti 5.9 ballë trondit Turqinë, të paktën 35 të plagosur

60
Sigal

Të paktën 35 persona kanë mbetur të plagosur pasi një tërmet i fortë ka goditur Turqinë Perëndimore.

Agjencia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave të Turqisë dhe ministri turk i Shëndetësisë, Fahretin Koca njoftuan se tërmeti ishte me magnitusë 5.9 të shkallës Rihter, ndërsa epiqendra u regjistrua në Goljaka.

Sipas EMSC, tërmeti ka ndodhur në një thellësi prej dy kilometrash.