Sulmuesi me thikë plagos policin në Bruksel

479
Sigal

Një person me thikë ka sulmuar dhe plagosur një oficier policie në Bruksel.

Policia tha se sulmuesi ishte qëlluar me armë dhe ka mbetur i palgosur.

Ngjarja ndodhi në Parkun Maximilian në lagjen veriore të kryeqytetit të hënën në mëngjes, tha zëdhënësja e policisë Ilse Van De Keere.

Zyrtari i policisë i cili u sulmua mori lëndime të lehta, shtoi ajo.

I dyshuari u qëllua nga një oficer tjetër i policisë dhe është në një gjendje të rëndë për jetën.

Maksimilian Park ka qenë prej kohësh një vend ku qindra azil kërkues mblidhen.

Aty ndodhet një kamp refugjatësh, që tërheq emigrantë dhe vullnetarë që shpërndajnë ushqime e rroba.