Sekretari Pompeo shpërthen ndaj Kinës për dënimin me burg të gazetares

163
Sigal

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo shpërtheu ndaj Kinës për dënimin e një gazetareje me katër vjet burg pasi ajo kishte raportuar nga qyteti qendror i Wuhan në kulmin e shpërthimit të koronavirusit të këtij viti.

Zhang Zhan, 37 vjeç, kishte siguruar burime të dorës së parë nga spitalet e mbushura me njerëz dhe rrugët bosh dhe kishte krijuar një pamje të tmerrshme të epiqendrës së pandemisë.

Pompeo tha: “Shtetet e Bashkuara dënojnë me forcë ndjekjen penale dhe dënimin mashtrues të Republikës Popullore të Kinës të gazetares qytetare Zhang Zhan më 28 dhjetor. Ne i bëjmë thirrje qeverisë së Republikës Popullore të Kinës ta lirojë menjëherë dhe pa kushte”.

“Partia Komuniste Kineze ka treguar edhe një herë se do të bëjë gjithçka që duhet për të heshtur ata që vënë në dyshim linjën zyrtare të partisë, madje edhe në lidhje me informacionin thelbësor të shëndetit publik.”

Dhe në një postim të së martës, sekretari Pompeo shtoi: “Përballë gënjeshtrave të Partisë Komuniste Kineze, raportet pa censurë të gazetarit qytetar kinez Zhang Zhan nga Wuhan i dhanë botës një dritare shumë të nevojshme për shpërthimin e COVID-19. Ajo duhet të lavdërohet për guximin e saj – jo të burgoset për të. ”

Kritikët pohuan se Kina vendosi qëllimisht që gjyqi i Zhang të mbahej gjatë sezonit të festave perëndimore në mënyrë që të minimizohej vëmendja ndaj tij.

Dënimi i saj erdhi të hënën.

“Zonja Zhang beson se ajo po përndiqet për ushtrimin e lirisë së saj të fjalës,” tha avokati Ren Quanniu përpara gjyqit.

Vaksinohet zëvendëspresidentja / Kamala Harris merr dozën e parë të Moderna-s