Rrëmbeu mandatin e dytë duke mposhtur Le Pen/ Momentet më ’emblematike’ të Macron në pesë vite

85
Sigal

Presidenti Emmanuel Macron ka kaluar në raundin e dytë dhe të fundit të zgjedhjeve franceze dhe do të përballet me Marine Le Pen më 24 prill për një mandat të dytë. FRANCE 24 hedh një vështrim në disa nga momentet emblematike të pesë viteve të Macron në Pallatin Élysée.

-14 maj 2017 “Nisja e rrugëtimit”

Një javë pasi fitoi detyrën, Emmanuel Macron inaugurohet zyrtarisht si presidenti i tetë i epokës moderne politike të Francës, Republika e Pestë, që daton në vitin 1958. Macron përshëndetet në Pallatin Elysee nga presidenti në largim François Hollande për dorëzimin tradicional të pushtetit.

-18 qershor 2017 “Partia e re”

Partia e re e Macron – La République en Marche, e krijuar një vit më parë – merr një shumicë absolute të vendeve në zgjedhjet legjislative për Asamblenë Kombëtare të dhomës së ulët të Francës. Megjithatë, fitorja nuk është aq tingëlluese sa kishin sugjeruar sondazhet, dhe gati 57 përqind e votuesve të regjistruar abstenojnë nga votimi në balotazh, një maksimum historik.

-19 korrik 2017 “Unë jam shefi”

Gjenerali Pierre de Villiers, kreu i forcave të armatosura të Francës, njofton dorëheqjen e tij – një lëvizje e paprecedentë në historinë e epokës moderne politike. Gjenerali kishte qenë në mosmarrëveshje me presidentin e ri për shkurtimet e planifikuara në buxhetin e mbrojtjes.

De Villiers thuhet se u ankua për shkurtimet e buxhetit në një komision parlamentar dhe në një postim në Facebook, megjithëse pa përmendur emrin e Macron. Kritika të tilla të pazakonta publike tërhoqën një qortim të ashpër nga Macron: “Unë jam shefi”, tha ai për të përjavshmen franceze “Journal du dimanche”. Dorëheqja shënon krizën e parë të madhe të mandatit të Macron.

-14 prill 2018 “Sulmet ajrore”

Shtatë ditë pas një sulmi kimik në Siri që i atribuohet regjimit të Bashar al-Asadit, Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara kryejnë një seri sulmesh ajrore gjatë natës, të cilat ministrja franceze e Forcave të Armatosura Florence Parly i mbron si veprime për të “penguar regjimin që të mos përsërisë”. përdorimin e armëve kimike”.

-25 prill 2018 “Nuk ka plan B për universin”

Në ditën e tretë të vizitës së tij shtetërore në Uashington, Macron përshkruan vizionin e tij për botën në një fjalim 50-minutësh në Kongres në anglisht. Gjatë fjalimit të sigurt, udhëheqësi francez diskuton Iranin, multilateralizmin dhe ndryshimet klimatike – veçanërisht duke u kujtuar ligjvënësve amerikanë: “Nuk ka planet B”.

-15 korrik 2018 ‘Skandalet”

Le Monde publikon zbulimet se Alexandre Benalla, dikur një truprojë i lartë i Macron që punonte nën autoritetin e shefit të kabinetit të presidentit, u kap në video muaj më parë duke sulmuar një protestues të 1 Majit në një rrugë në qendër të Parisit. Një rrahje daulle zbulimesh të reja pason ndërsa afera bie topa bore dhe Macron vihet nën kritika për butësinë e tij dhe për të mos ndërmarrë veprime më shpejt kundër Benalla.

-28 gusht 2018 “Trazirat në kabinet”

Ministri i “tranzicionit ekologjik” i Macron-it, Nicolas Hulot – ish-prezantues i një emisioni të njohur televiziv të natyrës në TV dhe një aktivist mjedisor – shpall publikisht dorëheqjen e tij nga kabineti gjatë një interviste në radio. Largimi i Hulot është një tjetër pengesë për Macron, i cili humbi një figurë popullore emblematike të përkushtimit të liderit të qendrës ndaj çështjeve mjedisore. Zhvillimi gjithashtu hedh në qendër të vëmendjes hendekun midis fjalëve të Macron dhe veprimeve të tij për çështjet mjedisore, ndërsa Hulot i pakënaqur akuzon administratën se i është nënshtruar presionit nga grupet e lobit.

-15 janar 2019 “Konsultimet me popullin”

Për të shuar tensionet në përgjigje të demonstratave të jelekverdhëve, Macron nis një “Debat të Madh Kombëtar”, një seri konsultimesh publike mbarëkombëtare. Në një ngjarje inauguruese të stilit të Bashkisë në Normandi, Macron iu drejtohet rreth 100 zyrtarëve të zgjedhur.

-15 prill 2019 “Djegia e Notre Dame”

Paris’s Notre-Dame Cathedral is nearly destroyed by a devastating fire. As firefighters battle to save the 800-year-old monument, Macron heads to the scene of the blaze. He tells the nation he wants to see Notre-Dame rebuilt “even more beautiful than before” and “within five years”, ready to re-open to the public in 2024.

-16 mars 2020 “Covid-19”

Ndërsa koronavirusi përhapet në të gjithë Francën, Macron njofton një sërë masash për të frenuar pandeminë. “Ne jemi në luftë,” thotë ai në një fjalim televiziv kombëtar. Deklarata shënon fillimin e një bllokimi mbarëkombëtar që zgjat gati dy muaj. Disa ditë më parë, presidenti kishte apeluar për solidaritet kombëtar dhe u bëri thirrje bizneseve dhe spitaleve që të luftojnë epideminë me çdo mjet të nevojshëm, duke u zotuar t’i mbështesin ato “pa marrë parasysh koston”.

-17 nëntor 2020 “Protesta dhe përleshje”

Një projekt-ligj sigurie që kërkon të kriminalizojë publikimin e imazheve të oficerëve të policisë dhe xhandarëve nxit protesta në të gjithë Francën dhe përleshje të rënda në Paris. Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin thotë se legjislacioni perceptohet si “frenim i lirive” por në fakt ka për qëllim “të mbrojë ata që na mbrojnë”. Projektligji, duke përfshirë nenin 24 të tij shumë të diskutueshëm, miratohet përfundimisht më 15 prill 2021. Por ligjvënësit e krahut të majtë parashtrojnë sfida ndaj ligjit në Këshillin Kushtetues të Francës, i cili përfundimisht rrëzon elementët e tij më të diskutueshëm një muaj më vonë.

-20 janar 2021 “Raporti me Algjerinë”

Publikohet një raport i porositur nga Macron mbi të kaluarën koloniale të Francës në Algjeri dhe luftën algjeriane (1954-1962). Nën mandatin e tij, Franca njeh rolin e ushtrisë franceze në vdekjen e disidentëve të shquar dhe luftëtarëve të lirisë, si dhe në masakrën e Isly të vitit 1962 në Algjer. Ai gjithashtu shpall kompensimin për harkis (algjerianët që luftuan në luftë përkrah Francës) dhe mirëpret “pieds-noirs”, kolonët francezë që u larguan nga Algjeria pas pavarësisë, në Pallatin Élysée. Por Algjeri, i vendosur në kërkesën e tij që Franca të kërkojë zyrtarisht falje për periudhën koloniale, nuk i përgjigjet në mënyrë të favorshme përpjekjeve të tij.

-1 janar 2022 “Në krye të BE”

Franca fillon radhën e saj në krye të presidencës së rradhës gjashtëmujore të Bashkimit Evropian. Macron e vendosi shiritin lart që në fillim, duke theksuar dëshirën e tij për ta bërë Evropën “të fuqishme në botë, plotësisht sovrane, të lirë në zgjedhjet e saj dhe zotëruese të fatit të saj”, duke bërë thirrje për “riarmatim strategjik” si dhe “të sinqertë dhe kërkues”. negociatat me Rusinë. Kjo deklaratë e misionit vjen pas ambicieve evropiane që Macron ka mbajtur në mëngë që nga marrja e detyrës në 2017.

-24 shkurt 2022 “Takimi me Putin”

Rusia nis një ofensivë kundër Ukrainës fqinje. Në javët e mëparshme, Macron udhëtoi për në Moskë për t’u takuar me presidentin rus Vladimir Putin, i cili tha se ishte i hapur për kompromis. Pasi Putin pushton Ukrainën, lideri francez dënon Moskën dhe shpall sanksione së bashku me vendet e tjera perëndimore edhe pse ai vazhdon të mbajë biseda telefonike me presidentin rus. Lufta e ndihmon Macronin në shtëpi pasi ai – të paktën fillimisht – përfiton duke u parë si një burrë shteti që i përgjigjet një krize globale, edhe pse ai garon për rizgjedhje.