Publikohen imazhet satelitore/ Shikoni si është shkatërruar baza ajrore e Krimesë

146
Sigal

Imazhet satelitore tregojnë dëme të mëdha dhe një numër avionësh luftarakë rusë të shkatërruar në një bazë ajrore në Krime pas shpërthimeve këtë javë.

Baza e Saky në perëndim të Krimesë, e sunduar nga Rusia u trondit nga një varg shpërthimesh të martën, duke vrarë një person.

Pistat e bazës duken të paprekura, por të paktën tetë avionë duken të dëmtuar ose të shkatërruar me disa kratere të dukshëm.

Ukraina nuk e ka marrë përgjegjësinë – por këto prova të reja sugjerojnë mundësinë e një sulmi të mundshëm.

Ai gjithashtu hedh poshtë mohimin e Rusisë se ndonjë prej avionëve të saj ishte dëmtuar.

Imazhet, nga Planet Labs me bazë në SHBA, tregojnë zona të mëdha të tokës së djegur të mbetura nga zjarret që shpërthyen.

Shumica e avionëve të dëmtuar ose të shkatërruar janë në një zonë të caktuar të bazës ku një numër i madh avionësh ishin parkuar jashtë.

Publikohen imazhet satelitore/ Shikoni si është shkatërruar baza