Policia e Spanjës arreston rreperin Pablo Hasel për tekstet e këngëve dhe postimet në Twitter

29
Sigal

Dhjetëra policë spanjollë sulmuan një universitet në qytetin verilindor të Lleida dhe arrestuan reperin Pablo Hasel të martën.

Hasel ishte mbyllur brenda universitetit me rreth 50 mbështetës një ditë më parë në një përpjekje për të shmangur burgun.

Gjykata e dënoi atë në 2018 me nëntë muaj në lidhje me tekstet e këngëve të tij dhe postimet në Tëitter, për të cilat prokurorët thanë se “glorifikonin terrorizmin dhe fyenin mbretërinë”.

Haselit i ishte dhënë kohë deri të premten për t’u dorëzuar në polici dhe të fillonte dënimin.

Çfarë ndodhi në Universitetin e Lleida?

Hasel, emri i vërtetë i të cilit është Pablo Rivadulla, njoftoi të hënën në Twitter: “Unë jam mbyllur brenda Universitetit të Lleida me mjaft mbështetës kështu që ata do të duhet të hyjnë brenda nëse duan të më arrestojnë dhe të më fusin në burg”.

Ai gjithashtu bëri disa postime në Twitter ku thoshte se po dënohet me burg vetëm se tha realitetin “Nesër mund të jesh ti”, shkroi reperi.

Një zëdhënës i policisë katalanase i tha agjencisë së lajmeve AFP se oficerët hynë në universitet të martën herët “për të zbatuar vendimin gjyqësor” mbi arrestimin e tij.

Policia me veshje mbrojtëse hoqi karriget, koshat e plehrave dhe sende të tjera për të arritur në vendin ku ndodhej reperi.

“Ata kurrë nuk do të na bëjnë të dorëzohemi, pavarësisht nga shtypja,” tha Hasel.

Çështja kundër Pablo Hasel

Javën e kaluar, qeveria e Spanjës premtoi të ulë dënimin për “krimet e shprehjes” të tilla si lavdërimi i “terrorizmit”, gjuha e urrejtjes, fyerjet e kurorës dhe shkeljet kundër ndjeshmërisë fetare, në kontekstin e veprimtarive artistike, kulturore ose intelektuale.

Spanja po përpiqet ta ekstradojë atë, por Belgjika ka refuzuar me arsyetimin se shkeljet e tij nuk janë një krim sipas ligjit belg.