Pesë të vdekur dhe 26 të plagosur, detaje nga sulmi në SHBA në ditën e pavarësisë: Autori ende në arrati

66
Sigal

Të paktën 26 persona u plagosën dhe të paktën pesë persona u vranë në mëngjesin e së hënës në një të shtëna në paradën e Ditës së Pavarësisë në Highland Park, konfirmuan zyrtarët, duke u kërkuar banorëve të vazhdojnë të “strehohen në vend” pasi personi i armatosur mbetet i lirë.

Të shtënat ndodhën pak pas orës 10 të mëngjesit në Parkun Highland në qendër të qytetit gjatë paradës së katër korrikut të qytetit, thanë autoritetet.

Spitali NorthShore Highland Park tha në një deklaratë se objekti po trajton 26 persona, pesë prej të cilëve u transportuan në spitalin NorthShore Evanston.

“Një shumicë dërrmuese pësuan plagë me armë zjarri dhe të tjerët pësuan lëndime si rezultat i kaosit që pasoi në paradë,” tha Spitali NorthShore Highland Park.

“Ne u mobilizuam shpejt dhe brenda 30 minutave pas ngjarjes patëm 20 mjekë shtesë (kirurgë, kirurgë trauma, specialistë ortopedë, etj.) dhe infermierë dhe staf tjetër mbështetës. Kemi të pranishëm në terren si punonjësit e krizës ashtu edhe punonjësit socialë për të ndihmuar me familjen. dhe miqtë e personave të plagosur”.

Dr. David Baum, i cili mori pjesë në paradë, ndihmoi në trajtimin e atyre që u plagosën nga të shtënat.

“Trupat që pashë, nuk ishin një imazh që dikush që nuk është mjek do ta kishte të lehtë t’i përpunonte,” tha Dr. Baum.