Përplasen dy helikopterë të ushtrisë amerikane, 9 ushtarë mbeten të vra.rë

65
Sigal

Nëntë ushtarë u vranë në një përplasje të dy helikopterëve të ushtrisë amerikane Black Hawk gjatë një misioni rutinë stërvitor mbi Kentaki, tha të enjten një zëdhënës i ushtrisë.

Anëtarët e ekuipazhit po fluturonin me dy helikopterë HH-60 Black Hawk, të operuar nga Divizioni 101 Ajror, kur avioni u rrëzua vonë të mërkurën mbi qarkun Trigg të Kentakit, tha zyra e marrëdhënieve publike të Fort Campbell.

Një zëdhënës i Fort Campbell tha se nëntë ushtarë u vranë, por nuk dha informacion të mëtejshëm. Një konferencë për lajmet ishte planifikuar në bazë për më vonë gjatë ditës.

Sipas Ushtrisë, HH-60 është një variant i helikopterit Black Hawk i krijuar për të ofruar mbështetje për operacione të ndryshme ushtarake, duke përfshirë sulmet ajrore dhe evakuimet mjekësore.

Gjatë një seance dëgjimore në Kongres në Uashington, Sekretarja e Ushtrisë Christine Wormuth foli për rrëzimin.

“Faleminderit për komentet, mendimet dhe lutjet tuaja për familjet e ushtarëve tanë që u vranë në aksident. Zemrat tona janë me ta,” i tha Wormuth Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Senatit. “Është një ditë e rëndë për ushtrinë.”

Guvernatori i Kentakit, Andy Beshear, udhëtoi për në Fort Campbell “për të mbështetur trupat tona dhe familjet e tyre pas incidentit tragjik të natës së kaluar”, shkroi ai në Twitter të enjten.

Sipas parashikuesit të Shërbimit Kombëtar të Motit, Marc Chenard, moti në zonën e Fort Campbell, i cili shtrihet në kufirin midis Kentakit dhe Tenesit, shfaqi qiell të pastër dhe erëra të qeta të mërkurën mbrëma.