Një francez mbijetoi 16 orë i ngecur në një varkë me vela të fundosura në Atlantik

115
Sigal

Shtetasi francez mbijetoi në Atlantik për 16 orë, duke përdorur një tullumbace nën varkën me vela të fundosur, derisa u lirua nga zhytësit e rojes bregdetare spanjolle, të cilët e quajtën operacionin e shpëtimit një mision thuajse të pamundur.

Jeanne SOLO, një varkë me vela 12 metra, dërgoi një sinjal shqetësimi në orën 20:23 të së hënës, 14 milje detare larg ishullit Cisargas në det pranë provincës veriperëndimore spanjolle të Galicisë, tha mbikëqyrësi.

Të dhënat e gjurmimit treguan se ajo ishte nisur nga kryeqyteti portugez i Lisbonës të dielën në mëngjes. Një anije e rojes bregdetare me pesë zhytës u nisën për shpëtim dhe një helikopter ndihmoi në operacionin për gjetjen e varkës me vela të fundosur.

Francezët e kapur iu përgjigjën zhytësit duke goditur murin e ashpër nga brenda.

Deti ishte shumë i trazuar për një operacion shpëtimi, kështu që ekipi i shpëtimit lidhi balona në rrënojat e anijes për të parandaluar fundosjen e mëtejshme, pasi francezi i kapur (62) duhej të priste mëngjesin. Pastaj dy zhytës u zhytën nën varkë me vela për ta ndihmuar atë.

Vicente Cobello, një anëtar i rojes bregdetare, tha se burri kishte veshur një kostume lagur dhe u hodh në ujin e akullt vetë dhe u zhyt nën varkën me vela drejt sipërfaqes.

“Me iniciativën e tij, ai u hodh në ujë dhe zhytësit e ndihmuan të ngrihej në sipërfaqe, sepse e kishte të vështirë të dilte me kostum”, tha Cobello.

Ai u dërgua në spital dhe u lirua me shpejtësi, pasi nga ekzaminimi nuk u konstatuan lëndime.