Mot i keq në Nigeri, 199 të vdekur, rrezik mbetet epidemia e kolerës

417
epa06181730 Liberians walk during heavy down pour of rain on a street in downtown Monrovia, Liberia 03 September 2017. According to reports torrential rains have killed, displaced, and destroyed many people and properties in some parts of West Africa, including Ghana, Niger, Nigeria, Sierra Leone and other parts of the region, due to heavy rain fall since June of this year. EPA/AHMED JALLANZO
Sigal

Pothuajse 200 persona kanë vdekur për shkak të motit të keq në Nigeri, bën të ditur Al Jazeera.

Agjencia Kombëtare për përballimin e Emergjencave (NEMA) në Nigeri ka deklaruar që 199 personat kanë mbetur të vdekur pasi lumenjtë Niger dhe Benue kanë dalë nga shtrati për shkak të shirave të furishëm.

Tani frika më e madhe ekziston nga epidemia e kolerës që Kombet e Bashkuara e kanë bërë të ditur në dy javët e fundit ku janë regjistruar 3000 raste në veri të vendit prej të cilëve 97 vdekjeprurëse.