Ky është 73-vjeçari britanik që humbi jetën nga turbulencat gjatë fluturimit Londër-Singapor

20
Sigal

Është zbuluar identiteti i 73-vjeçarit që humbi jetën, për shkak të turbulencave intensive gjatë fluturimit të Singapore Airlines në linjën Londër-Singapore.

Ky është British Geoffrey Kitchen, producent i muzikës dhe performancës nga Bristol. Në të njëjtën kohë, bashkëshortja e tij, Linda, ka mbetur e plagosur dhe është dërguar në spital, por ende nuk dihet gjendja e saj.

Turbulencat e papritura në fluturim rezultuan në plagosjen e më shumë se 70 pasagjerëve, shtatë prej tyre në gjendje të rëndë.

Sipas dëshmitarëve okularë të cituar nga mediat ndërkombëtare, ka pasur shumë të lënduar dhe disa prej tyre me lëndime në kokë.

Singapore Airlines në deklaratën e saj të parë njoftoi se fluturimi përjetoi “turbulenca të papritura dhe ekstreme” mbi Mianmar.

Në të njëjtën kohë, masa të forta sigurie janë vendosur në aeroportin e Singaporit me zyrtarët që kanë ngritur një zonë të veçantë pritjeje për të afërmit e pasagjerëve të fluturimit horror.

Kujtohet se në bordin e avionit ndodheshin 211 persona dhe 18 anëtarë të ekuipazhit. Pasagjerët ishin kryesisht nga Australia, Mbretëria e Bashkuar, Singapori, Zelanda e Re dhe Malajzia.

Një pasagjer duke rrëfyer ngjarjet tronditëse në aeroplan tha se kushdo që nuk e kishte vendosur rripin e sigurimit përfundoi “në tavan”, ndërsa të tjerë folën për ulërima dhe lëndime të rënda në kokë.