IRONIA/ Franca: atdheu i babait të imunizimit, sot skeptikja më e madhe e vaksinimit

54

Franca është shtëpia e babait të imunizimit Louis Pasteur, por sot është ndër vendet ku jetojnë shumica e kundërshtarëve të vaksinimit dhe përballen me rezistenca të shumta ndërsa përgatitet për një nga fushatat më të mëdha të vaksinimit në historinë e saj.

Njoftimi i Britanisë për miratimin e vaksinës kundër COVID-19 për përdorim të përgjithshëm ka shtyrë vendet e tjera të bëjnë një veprim të ngjashëm sa më shpejt të jetë e mundur për të mbrojtur qytetarët e tyre nga virusi corona që ka vrarë gati 1.5 milion njerëz në të gjithë botën, sipas AFP në raportin e tij.

Presidenti francez Emmanuel Macron tashmë ka thënë se ai synon të fillojë vaksinimin e atyre që janë më të ekspozuar ndaj virusit në fillim të vitit 2021 dhe popullsisë më të gjerë midis prillit dhe qershorit.

Por ka një detyrë të vështirë – të bindë mjaft njerëz që të vaksinohen për të krijuar “imunitet tufe”, një prag që mbron të gjithë popullsinë nga virusi, sipas agjencive franceze të lajmeve.

Sondazhi, botuar fundjavën e kaluar në Le Journal du Dimanche, zbuloi se vetëm 41 përqind e francezëve planifikojnë të vaksinohen krahasuar me 58 përqind të banorëve të SHBA.

Macron refuzoi një thirrje nga udhëheqësi i Gjelbër Yannick Jadot për të futur vaksinat e detyrueshme dhe tha se shpresonte të bindte njerëzit për “transparencë”.

Franca ka qenë prej kohësh e njohur si një “komb pilulash”, me një nga nivelet më të larta të përdorimit të antibiotikëve dhe antidepresivëve në botë, por francezët janë bërë gjithnjë e më të dyshimtë ndaj industrisë farmaceutike në vitet e fundit.

Lëvizja protestuese “Jelekët e Verdhë” që shpërtheu për shkak të futjes së taksës së karburantit në fund të vitit 2018, përforcoi teorinë e konspiracionit se qeveria varet nga kompanitë farmaceutike. Këto teori u forcuan pas rritjes së vitit 2018 në numrin e vaksinave të detyrueshme për fëmijët e moshës 3 deri në 11 vjeç.

Një sondazh i Gallup me 140,000 njerëz në 44 vende zbuloi se francezët janë më skeptikët për vaksinën në botë dhe një në tre francezë nuk beson në sigurinë e vaksinës.

Një sondazh nga Le Journal du Dimanche tregoi se skepticizmi është më i fortë midis mbështetësve të partive politike të ekstremit të djathtë dhe të ekstremit të majtë.

Ekspertët e shëndetit thanë se besimi i publikut në vaksinimin filloi të bjerë pas një skandali në vitet 1980 kur qindra njerëz me hemofili u infektuan me HIV pasi kishin transfuzuar gjakun e infektuar.

Zbulimi në vitin 2009 që medikamenti i njohur për humbjen e peshës shkaktoi dëme serioze në zemër dhe mund të ketë vrarë më shumë se 2,000 njerëz, thelloi më tej dyshimin në kompanitë farmaceutike.

Fiasko i gripit të derrit

Shumë francezë gjithashtu i urrejnë fushatat e vaksinimit masiv pas rastit të gripit të derrit në 2009, kur shteti hodhi miliona mbidoza vaksina, që i kushtuan qindra miliona euro.

Për Jocelyn Raude, një profesore në Shkollën e Shëndetit Publik EHESP në Rennes, çështja e gripit të derrit ishte shkas për një ndryshim në opinionin publik.

Mjekë dhe farmacistë të shumtë të udhëhequr nga kirurgu Henry Joyeux, me qendër në Montpellier të Jugut, kanë filluar një fushatë anti-vaksinimi.

Joyeux, i cili ndiqet nga 175,000 njerëz në Facebook, “i ka dhënë besueshmëri lëvizjes anti-vaksinuese”, tha Raude.

Në faqen e tij të internetit, ai e krahasoi garën për vaksinën kundër COVID-19 me garën e armëve midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik.

Gjeografja Lucie Guimier, e cila hulumtoi lëvizjen anti-vaksinë në punën e saj, vuri në dukje se ajo është më e fuqishmja në Marsejë, vendlindja e Didier Raoult, një profesor që reklamoi klorokinën për malarjen si një ilaç për koronavirusin.

“Ideja ka marrë hov dhe është një qytet rebel kundër shtetit qendror. Kjo është mjaft e rrezikshme për sa i përket shëndetit publik,” tha Guimier.

Nënkryetarja e Bashkisë së Marsejës, Samia Ghali është gjithashtu midis skeptikëve.

Duke akuzuar qeverinë për një përgjigje të dobët ndaj pandemisë, Ghali i tha BFMTV në shtator se ajo “nuk dëshiron të shërbejë si një derr eksperiemental” për vaksinën kundër COVID-19.