Incident në një festë të paligjshme në Francë: Plagosen pesë policë, një i ri humb dorën

67
Sigal

Pesë oficerë policie janë plagosur dhe një 22-vjeçar ka humbur dorën gjatë ndërhyrjes së policisë në një festë me 1,500 njerëz në Francë. Më shumë se 400 oficerë policie ndërhynë gjatë natës në Bretanjë, afër Renton. Festa u organizua pavarësisht orarit policor, i cili hyn në fuqi në orën 23.00.

Policia u detyrua në mënyrë të përsëritur të hap gaz lotsjellës dhe akuzoi grupe të partive të dhunshme të hidhnin topa metali, bomba benzine dhe predha të tjera mbi forcat e sigurisë, sipas Berthier.

Sipas policisë rreth 1,500 persona u mblodhën në një festë për të nderuar një të ri, Steve Maia Caniso, i cili vdiq në Nantes dy vite më parë gjatë Festivalit të Muzikës. Ai ra në lumë, gjatë ndërhyrjes së policisë për të shpërndarë turmën