Helikopteri i NATO-s u rrëzua në Detin Mesdhe, gjendet e pajetë një efektive, pesë të tjerë rezultojnë të zhdukur, mesazhet prekëse

287
Sigal

Një trup është gjetur dhe pesë të tjerë rezultojnë të zhdukur pas rrëzimit të një helikopteri ushtarak kanadez të NATO-s në Detin Mesdhe në brigjet e Greqisë, ditën e djeshme.

HMCS Fredericton, duke marrë pjesë në Sigurimin e Operacionit të NATO-s që synonte forcimin e sigurisë në Evropën Qendrore dhe Lindore, humbi kontaktin me një helikopter Ciklon CH-148 gjatë një stërvitje.

“Të gjithë janë heronj. Secili prej tyre do të lërë një boshllëk që nuk mund të plotësohet”, tha kryeministri, Justin Trudeau kanadez në një konferencë shtypi.

“Shkaku i këtij aksidenti është i panjohur”, tha Ministri i Mbrojtjes Harjit Sajjan, duke bërë të ditur se: “të dhënat e avionëve dhe regjistruesit e zërit janë gjetur”.

Gjenerali Jonathan Vance, Shefi i Shtabit të Mbrojtjes, tha se kishte një “fushë të mbushur me mbeturina”, në një zonë të detit Jon, ku u rrëzua helikopteri.

“Ne nuk do të lëmë asnjë gur të paprekur, për kërkimin e të mbijetuarve”, i tha Sajjan, Reuters në një intervistë telefonike. “Për fat të keq kjo është një ngjarje e rëndë dhe një shembull tjetër i rreziqeve me të cilat përballen gratë dhe burrat e ushtrive çdo ditë.”

Vance tha se trupi që është gjetur deri më tani është ai i efektives Abbigail Coëbrough. Tanya Coëbrough, nëna e Abbigail, në një postim në facebook shkruante: “Asgjë nuk mund ta zëvendësojë atë.”

“Unë jam i thyer dhe i dërrmuar” shkroi Shane Coëbrough, babai i Abbigail, në Facebook.

“Nuk kam fjalë. Më bëre përgjithmonë krenar. Unë do të të dua gjithmonë, dhe do të më mungosh në çdo moment. Ti je drita e ndritshme në jetën time, që iku shumë shpejt.”

Emrat e të zhdukurve janë Matthew Cousins, Kevin Hagen, Ian MacDonald, Maxime Miron-Morin dhe Mattheë Pyke, tha Departamenti i Mbrojtjes Kombëtare.